След три месеца брак с белите робини чужденците стават граждани на ЕС
София. Лихвари омъжват жени, които не могат да върнат дълговете си към тях, за чужденци, живеещи в Кипър. Новата схема за трафик на хора съществува от около две години, разказа проф. Илона Томова от БАН. Тя е имала контакт с подобни жени по повод на проект, свързан с рисковите и уязвими групи в българското общество.
Проф. Томова разказа, че обикновено става дума за българки, които са изоставени от съпрузите си в много тежко положение, включително и материално. За да оцелеят, те вземат пари назаем от лихвари, но след това не са в състояние да върнат дълга си с големите натрупани лихви. Кредиторите обикновено им предлагат схемата да станат съпруги на мъже от Африка или Близкия изток, базирани в Кипър, като ги продават на чужденците за 1000 евро. Срещу това след три месеца чужденците получават правото на пребиваване в ЕС и заминават за Европа, а парите от продажбата покриват борчовете на "булките".
След трите месеца жените обикновено се връщат у дома, а мъжете остават да работят в Западна Европа. Проф. Томова допълни още, че трафикът повишава рисковете от болести, включително и от вируса на СПИН.
Проектите, които работят с подобни уязвими и рискови групи, се финансират отвън. Те спират след като парите за тях свършат, разказа Томова. Според нея вариантът бил, ако такъв проект докаже жизнеността си, след края на външната субсидия да бъде поет от държавата, която да плаща за продължаването му.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com