Точно 507 са каналджиите привлечени като обвиняеми през миналата година, а задържаните за незаконно преминаване през границата ни са близо 5 хиляди души. Това коментира в НС Антони Тренчев, народен представител от Реформаторския блоК. Тези данни е получил в писмен отговор от министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова в рамките на парламентарния контрол за мерките против каналджийството по границите.
Според Тренчев има основания за тревога, след като може да се случи атентат с мащабите на този в Брюксел, но въпросът е какви мерки се предприемат по отношение на българската сигурност. Това, което се прави, е да се работи тясно с Европол, Интерпол, Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа и двустранните контакти центрове на границите с Румъния, Сърбия, Гърция и Македония, каза Тренчев.
Каналите за трафик на мигранти са престъпна дейност и от РБ искаме да сме сигурни, че се обменят данни с партньорските служби и особено със съседните страни за пресичане на нелегалния трафик, каза още Тренчев.
Той посочи, че най-голям е натискът на границите с Турция, Сърбия и Румъния и изброи, че от задържаните близо 5 хиляди души, над 2000 са сирийски граждани, 1700 са иракчани, а малко над 1000 са от Афганистан.
Антони Тренчев напомни, че много важен фактор за пресичане на трансграничната престъпна дейност на каналджиите са приетите промени в Наказателния кодекс в края на 2015 година. Според новите глоби наказанията за каналджии вече са от 5 до 20 хиляди лева, като за тежки случаи съставите предвиждат и лишаване от свобода до 6 години, докато при трафик на деца до 16-годишна възраст, на групи и при други особено тежки обстоятелства каналджиите се наказват с глоби от 10 до 30 хиляди лева и затвор до 10 години.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com