Българка е арестувана за участие в измама за $2 млрд.

Детелина Събева е един от тримата бивши банкери от швейцарската банка „Креди Сюис” (Credit Suisse), арестувани заради участие в измама, свързана с фирми в Мозамбик...

Българка е арестувана за участие в измама за $2 млрд. | StandartNews.com

Българката Детелина Събева е един от тримата бивши банкери от швейцарската банка „Креди Сюис” (Credit Suisse), арестувани заради участие в измама, свързана с фирми в Мозамбик на стойност 2 млрд. долара, съобщава БиБиСи.

Събева, Андрю Пиърс и Сурджан Сингх са били пуснати под гаранция от ареста в Лондон, като американските власти искат те да бъдат екстрадирани.

По първоначални данни схемата е включвала заеми към държавни фирми в африканската страна. Разследват се транзакции в периода между 2013 г. и 2016 г., които са били правителствено гарантирани. Целта е била да бъдат подмамени инвеститори в различни „кухи” проекти, като част от парите за замесените идвали и под формата на подкупи.

Подробности за делата им са описани в обвинението по делото "САЩ срещу Бустани" (U.S. v. Boustani, 18-cr-681), повдигнато във федерален съд в Бруклин. Никой от адвокатите на петимата не коментира за медиите, а говорителка на Credit Suisse казва: "Обвинението показва, че бившите служители са саботирали правилата на банката за вътрешен контрол, действали са за лична облага и са прикривали тази си дейност от банката." Credit Suisse не е обвинена и обещава изцяло да сътрудничи на разследването.

САЩ искат екстрадиране на бившите банкери по 4 обвинения: заговор за пране на пари, заговор за нарушаване на американския закон срещу корупционни практики в чужбина, заговор за измама с ценни книжа и измама на инвеститори.

Схемата е подготвяна още през 2011 г. и започва през 2013 г. със сделка между Мозамбик - една от бедните страни в света - за заем от международни инвеститор с цел разработване на морски проекти, включително за преработка на риба тон и брегова защита. Получатели са държавните дружества Ematum и ProIndicus, както и държавният фонд Mozambique Asset Management. "Файненшъл таймс" допълва, че това се случва, докато Мануел Чанг е финансов министър и посред обещания за допускане на инвеститори до офшорни газови полета на Мозамбик.

Размерът на заемите обаче е частично скрит от Международния валутен фонд и чуждестранните донори на Мозамбик. Заемите са за държавни предприятия и гарантирани от държавата. Когато проектите рухват към края на 2015 г. и началото на 2016 г., в Мозамбик избухва остра финансова криза. МВФ научава за скандала през 2016 г. и спира финансовата помощ. Последва рязко забавяне на една от най-бързо развивалите се дотогава африкански икономики и замразяване на инвестициите в добив на природен газ.

Делото "САЩ срещу Бустани" може да предизвика и политическа криза в Мозамбик в навечерието на парламентарни избори, на които партията "Фрелимо" на президента Филипе Ниуси се бори да запази властта. Арестът на Чанг в Република Южна Африка вероятно ще засили напрежението вътре в партията, тъй като е бил близък до предишния президент Арманду Гуебуза.

Одитори установяват, че държавните компании са платили свръхскъпо за оборудване и не успяват да открият къде са отишли 500 млн. долара от заемите, по които Credit Suisse е консултирала инвеститорите. Държавата в крайна сметка не успява да спази графика за погасяване на кредитите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай