Българите в Малайзия молят за кралска милост

Външно праща човек в Джохор Бахру, търсим помощ и от Европа

Българите в Малайзия молят за кралска милост    | StandartNews.com

Осъдените на смърт българи в Малайзия ще молят за кралска милост. В сряда Иван Киров и Георги Бакалов получиха присъди смърт чрез обесване. Те бяха обвинени в трафик на 5,6 кг амфетамини.

27-годишният Киров и с година по-младият Бакалов бяха задържани на 18 май 2011 г. на международното летище "Султан Исмаил" в Джохор Бахру, южната част на Малайзия, с хапчета за 497 000 долара. Законите в югоизточната азиатска държава предвиждат смърт за далеч по-малки количества наркотици. Малайзия няма договор за правно сътрудничество с България и Европейския съюз и шансовете наказанието да бъде смекчено са минимални, обясниха експерти по международно право. Единствено кралят султан Мизан Зайнал Абидин може да вземе решение за помилване. Затова те ще молят него за помилване.

Сънародниците ни твърдят, че са били подведени и не са искали да стават мулета. Двамата обясняват, че са наети от сънародника си Георги Георгиев от Стара Загора. Той ги уговорил да пренесат малко виагра, като за превоза щял да им плати по 1000 долара. В Малайзия обаче важат законите на шериата и лекарството за подобряване на потентността не се продава в аптеките. Данните до момента показват, че в началото на май 2011 г. тримата българи пристигнали с автобус в турския курорт Анталия, после отишли в Ирак, откъдето излетели за Малайзия.

Организацията, която направил старозагорецът Георги, била с международния полет да кацнат на първия остров, а след това с вътрешен полет да се доберат до столицата Куала Лумпур. Причината била, че във вътрешните полети не се извършва такава строга проверка. В Куала Лумпур обаче при паспортен контрол на местните полицаи направило впечатление, че Георгиев има няколко печата от Малайзия - това било четвъртото му влизане в страната. Униформените се усъмнили и проверили обстойно багажа. В неговия обаче нямало нищо, но не така било с двамата новозагорци. Това впоследствие дало основание на местния съд да счете, че за Георгиев няма доказателства за трафик на наркотици.

Според решението на съда старозагорецът може да е организатор на наркоканала, но не е внесъл реално дрогата, докато другите двама били наясно какво пренасят и заради това магистратите им дали най-тежкото наказание. Така Георгиев бе екстрадиран обратно в България, а процесът срещу Иван и Георги продължава. Двамата българи имат адвокат. Почетният консул на България в Малайзия присъства на предварителното изслушване на свидетели и на няколко закрити изслушвания. Българската дипломатическа мисия в Индонезия многократно искала официална информация от малайзийските власти по случая, но досега не е получила отговор.

Затова след присъдата на първа инстанция шефът на дирекция "Америка, Азия, Австралия и Океания" Ангел Орбецов заминава спешно на 5-и и 6 ноември в Малайзия, научи "Стандарт". При срещите си той ще обясни, че България, както и останалите страни от ЕС, е против смъртното наказание като наказателна мярка. Освен това София ще иска съдействие по казуса и от Европейската служба за външно действие, която има представителство в Куала Лумпур. България няма свое посолство в Малайзия и разчита на мисията ни в Индонезия. Временно управляващата посолството ни там Катина Новкова се е срещнала с двамата българи, които били в добро състояние. По информация от адвоката на подсъдимите те ще обжалват пред Апелативен съд получената присъда. Практиката според експертите обаче показва, че в 80 на сто от делата втората и третата инстанция на съда потвърждават решението на първата. Затова единственият шанс на българите остава помилване от краля султан Мизан Зайнал Абидин.

Осъдените били част от нов канал

Осъдените българи вероятно са част от нов канал за наркотрафик. Традиционно дилърите на дрога в Малайзия пристигат от Африка или Близкия изток. В последно време обаче има и нов канал, който е през Турция и Филипините, твърдят местните власти. Запознати с този род дейност обясниха, че специално за доставка в югоизточната азиатска държава се зап

лащало двойно, дори тройно. Една от причините е големият риск и суровите закони, както и фактът, че малцина се навиват да са мулета в тази дестинация. Двамата новозагорци заедно със старозагореца Георги Георгиев са напуснали страната през май на ГКПП Капитан Андреево в посока Турция. Любопитното е, че преминаването им през пункта не е отчетено от Гранична полиция, докато на турска територия са регистрирани на пункта Капъкуле.

От Анталия те отиват в Ирак и оттам влизат в Малайзия, където са арестувани още на летището. По неофициална информация Георги Бакалов дълго време е сътрудничил на полицията в Нова Загора. Младежът е станал ухо, след като няколко пъти е бил хващан с наркотици. Това донякъде потвърждава и баща му Диньо, който обаче е на мнение, че синът му не е знаел, че пренася дрога. Иван Киров пък е казал на близките си, че заедно с Георги ще работят в магазин на морето. Месец по-късно им се обадил, че е арестуван в Малайзия.

Близките плачат вкъщи

"Не мога да говоря. Няма как да се видим". Само това успя да изрече през сълзи бащата на Иван - Киро Костов. Веднага след като разбраха за присъдата, роднините на младежа се събраха в дома на баща му до жп гарата в Нова Загора. "Стандарт" научи, че ужасната новина първо разбрала сестрата Даниела, която е учителка в местния механотехникум. "Съжалявам", произнесе тя по телефона пред "Стандарт", а гласът й заглъхна в ридание. По-късно мъжки глас обясни, че не може да говори, а следобед телефонът й бе изключен. Никой не знае къде е бащата на другия осъден на смърт Георги. Диньо Бакалов със сигурност не бе в дома си вчера. Шефът му от завод "Перла" също идвал да го търси, обясниха съседи. Двамата младежи живеят един до друг в блокове с номера 20 и 21 в квартала до жп гарата. "Заедно учеха в механотехникума, бяха безработни и заедно си търсеха работа, заедно са решили да тръгнат да рискуват в Малайзия", споделиха техни връстници от близките кафенета. Те познавали Иван и Георги като нормални и свестни младежи, които не са имали криминални прояви. Бащата на Иван е шофьор на линейка в местната болница, а майка му санитарка. Близките му теглили кредит от 20 000 долара, за да осигурят адвокат на сина си. Бащата на Георги Диньо пък е ипотекирал жилището си, за да получи кредит - също от 20 000 долара. Адвокат Притам Синг, който се заел със случая, най-напред уверявал, че българите ще се върнат до една година, щом излезе химичният анализ на това, което са пренасяли. После пък твърдял, че съдебното жури е на тяхна страна и ще се измъкнат. В дните преди последното заседание по процеса си взел отпуск и отпътувал за Индия, тъй като по произход бил индус.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай