Майк Линч мрази Силициевата долина, но тя му носи фантастични печалби
Луксозна яхта потъна край бреговете на главния град на Сицилия - Палермо малко преди изгрев слънце в понеделник. Един човек загина, а шестима са в неизвестност. Сред тях е и британският предприемач Майк Линч, съобщиха световните медии.
В сряда откриха две от телата на пътниците на борда на яхтата, информираха италианските медии. Самоличността им не бе известна. Констатирано е, че те са втората и третата жертва на корабокрушението. Припомняме, че тялото на главния готвач на яхтата бе намерено малко след потъването на плавателния съд. В четвъртък стана ясно, че са открити и останките от останалите пътници.
По време на издирването нямаше резултат, така че може да се заключи, че останалите едва ли са живи.
- Богаташко бедствие
На борда на 56-метровия плавателен съд "Бейзиан" (Bayesian), плаващ под британски флаг са били 22-ма души, стана ясно от изявление на италианската брегова охрана. Участници в спасителната операция потвърдиха, че Линч не е сред спасените. Италианската брегова охрана съобщи само, че сред изчезналите са британски, американски и канадски граждани. Оказа се - все богаташи.
Петдесет и девет годишният Майк Линч, известен още като "британския Бил Гейтс", е един от най-прочутите технологични предприемачи във Великобритания. През юни той беше оправдан от съд в Сан Франциско по обвинения в измами, свързани с продажбата на софтуерната му компания "Отонъми" (Autonomy) на "Хюлет Пакард" за 11 млрд. долара през 2011 година.
Продажбата затвърди репутацията на Линч като "британския Бил Гейтс", но тя бързо се срина, след като "Хюлет Пакард" понижи стойността на компанията с 8,8 млрд. долара.
Яхтата "Бейсиан" е построена от италианската корабостроителна компания "Перини" през 2008 г. и е преоборудвана през 2020 г. Тя е носител на награди заради своя дизайн и в шестте си каюти може да приеме до 12 гости, както и екипаж от 10 души.
Първоначално не стана ясно кой е собственик на яхтата, но се предполага, че това е Линч, тъй като името на плавателния съд наподобява наименованието на Теоремата на Бейз, която е в основата на докторска му дисертация и софтуера, благодарение на който той забогатява.
- Кариера под съд
Някога приветстван като "британския Бил Гейтс", милиардерът Майк Линч изхаби голяма част от кариерата си в битка с властите, както във Великобритания, така и в САЩ.
За него се знае, че след като банка отхвърля искането му за заем в началото на кариерата му, Линч успява да убеди един от промоутърите на британската музикална групата "Дженезис" да му "услужи" с еквивалента на 4000 долара по време на случайна среща в английски пъб. След като е отритнат от Лондонската фондова борса, той регистрира технологичната си компания "Отонъми" в Брюксел, продава я по-късно за 11 млрд. долара на "Хюлет Пакард" и след това прекарва повече от десетилетие в борба с обвиненията, че е извършил измама, като изкуствено е завишил стойността й.
Тази глава от живота му приключи през юни 2024 г., когато Линч беше оправдан в наказателен процес, заведен от Министерството на правосъдието на САЩ в съд в Сан Франциско. Но ето че сега, два месеца по-късно, Линч, заедно с други богати момчета, отиде на дъното на Средиземно море, след като странна буря преобърна яхтата, на която беше и той. Една от дъщерите на Линч, както и изпълнителен директор в банката "Морган Стенли" и бивш американски прокурор също са сред изчезналите. Съпругата на Линч е сред оцелелите.
- Кой е Майкъл Линч
Майкъл Ричард Линч е роден в Ирландия, но е израснал в Илфорд, едно от предградията на Лондон. Майка му е медицинска сестра в интензивно отделение, баща му - пожарникар. "Баща ми ме посъветва да вървя по неговите стъпки и да си изкарвам прехраната, тичайки из горящи сгради", казва бизнесменът в интервю през 2000 г.
Линч посещава частно училище със стипендия, преди да влезе да учи в Кеймбридж. И остава там, за да защити докторска степен по инженерни науки, като се фокусира върху проучванията на свещеника от ХVттт в. Томас Бейз. Някои изследователи казват, че Бейз е искал да докаже съществуването на Бог чрез математика. "Той никога не е успял", казва Линч през 2009 г., но признава: "Вероятно на онзи свят вече знае". Някои от изследванията на преподобния, сега известни като Изводите на Бейз (произтичащи от неговата теорема), в крайна сметка се оказват в основата на технологиите, които донасят състоянието на предприемача.
- За един щастлив заем
За да успее, Линч първо има нужда от заем. Но парите не идват от банков служител, който му е казал да се върне, когато изгради кариера и има повече опит, споделя Линч през 2000 г. Така че вместо това той се обръща към човек, когото описва като ексцентричен популяризатор на попмузиката. Среща го в пъб в лондонския квартал Сохо. "Никога не ме беше виждал преди, но ми даде 2000 паунда там, на място", спомня си Линч.
Със средствата той купува употребяван компютър и проектира машина, която да помага на полицията да сравнява пръстовите отпечатъци. От този иначе скромен бизнес в крайна сметка избуява най-известната му компания - "Отонъми" - в чиято дейност се използва Теоремата на Бейз, за да пресее планини от данни и да представи най-подходящата информация за даден човек.
Със скока на акциите на "Отонъми" през 2000 г. Линч става първият интернет милиардер във Великобритания, а местните медии го определят като британския отговор на Бил Гейтс. Голям почитател на романите и филмите за Джеймс Бонд, Линч управлява компанията си от централата й в Кеймбридж, в която има вдъхновени от от историите за Агент 007 имена на заседателни зали като "Златният пръст" (Goldfinger). Той се освобождава от стреса в свободното си време като бърника из миниатюрната парна машина и влак в градината на имението си в Съфолк, Англия, кара "Астън Мартин" модел DB5 и се грижи за редки животни в дома си.
"Имам порода крави, която не се развъжда от 40-те години на миналия век насам, и прасета, които никой не е отглеждал от средновековието до днес", радостно споделя той в интервю.
- Човекът, който мразеше Силициевата долина
През 2000 г. Майк Линч показва що за човек е като признава, че е прекарал половината от времето си в офиса на компанията в Сан Франциско, където се е научил да мрази културата на Силициевата долина. "Можете да се появите с работеща машина на времето и да бъдете игнорирани, освен ако нямате правилния човек на борда", енигматично твърди Линч.
Разкрива, че заедно с приятели е измислил специална игра за партита в Силициевата долина, където ще разпространяват слух за невероятен, но измислен стартъп и ще чакат да видят след колко време слухът ще се върне при тях чрез споделяне от уста на уста по време на коктейли.
Силициевата долина обаче е тази, която му донася фантастични печалби. А през 2011 г. Линч продава "Отонъми" на "Хюлет Пакард" за над 11 млрд. долара - едно от най-големите придобивания по това време както за HP, така и за британския технологичен сектор.
Но година по-късно "Хюлет Пакард" отписва 8,8 милиарда долара от стойността на фирмата, свързани със сделката, малко след като Мег Уитман поема поста на главен изпълнителен директор на силициевия гигант. От там твърдят, че вътрешно разследване е открило "сериозни счетоводни нарушения" и "откровено погрешни твърдения" във връзка с "Отонъми".
Това поставя началото на поредица от граждански и наказателни дела за Линч и други ръководители на фирмата. Адвокатите на Линч го защитават, като казват, че "в "Отонъми" не е правен заговор" и че "Хюлет Пакард" "има дълга история на неуспешни придобивания" и се опитва да обвини компанията на предприемача за собствените си грешки.
- След леко препъване идва триумф
През 2018 г. федерален съд в САЩ признава бившия главен финансов директор на "Отонъми" Сушован Хюсеин за виновен във фалшифициране на финансови отчети и преувеличаване на стойността на компанията преди придобиването. Осъден е на пет години затвор.
Четири години по-късно британски съдия пък постановява, че Линч е подмамил HP да надплати за "Отонъми", а година по-късно самият мултимилионер е екстрадиран в Сан Франциско. Съдия нарежда на Линч, чието състояние според адвокатите му е между 400 и 450 милиона долара, да бъде поставен под домашен арест.
Но, о, изненада! 13 месеца след екстрадирането му Линч е оправдан по всички 15 предявени му обвинения. "Очаквам с нетърпение да се завърна в Обединеното кралство и да се занимавам пак с това, което обичам най-много - моето семейство и иновациите в моята област", казва той тогава.
След като вече отдавна е продал "Отонъми" Линч се фокусира върху своята фирма за рисков капитал "Инвоук кепитъл" (Invoke Capital). Той инвестира в европейски технологични компании, включително "Дарктрейс (Darktrace) - фирма за киберсигурност, която е сред най-известните в технологичния сектор на Великобритания.
В интервю за "Сънди таймс" няколко седмици след оправдателната си присъда Линч признава, че се е опасявал, че ще умре в затвора и че е планирал да финансира британска версия на "Проект невинност" - американска организация, която работи от името на онези, които вярват, че са неправомерни обвинени и осъдени за тежки престъпления.
- Вместо епилог
И пак в същото интервю за "Таймс", седмици преди да бъде обявен за изчезнал, Линч казва за опасността от затвор: "Ако ситуацията се беше развила по отрицателен начин, това щеше да е краят на живота ми, какъвто го познавам, във всеки един смисъл."
"Странно е, но когато човек изживяна втори живот, той си задава въпроса: Какво да правя с него" добавя той. Но трети живот за Майк линч няма да има, а кариерата му и бурното му съществуване вероятно са приключили някъде на дъното на Средиземно море...
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com