Москва. Армения ще се присъедини към ръководеният от руския митническия съюз, към който принадлежат и двете бивши съветски републики Беларус и Казахстан.
Арменският президент Серж Саркасян съобщи решението на Ереван след срещата си с руския му колега Владимир Путин в Москва, предаде Дарик.
Европейски политици коментираха, че решението Армения да се завърне в икономическата сфера на Moсква, 22 години след разпада на Съветския съюз, означава, че държавата реално отрязва шансовете си да се сближи с Европейския съюз.
Около 2/3 от арменското население е склонно страната им да се присъедини към Евросъюза.
След срещата между Путин и Саркасян в резиденцията Ново-Огарьово, близо до Москва, руският държавен глава изрази своето задоволство от решението на Ереван в момент, в който Русия влага големи, но не напълно успешни усилия да разшири и затвърди митническия съюз, официално наречен "Евразийска икономическа комисия".
Решението на Ереван да се завърне към сферата на икономическо влияние на Москва е силно повлияно от факта, че Русия е най-големият търговски партньор на кавказката държава, като общата търговия между двете държави беше 1.1 млрд. евро за миналата година, или 22% скок спрямо 2011 г.
Значителен е и фактът, че Армения е единствената държава в региона, която няма никакъв износ на изкопаеми енергийни източници.
В същото време Москва отправи остро предупреждение към друга бивша съветска република - Молдова.
Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин предупреди Кишинев, че ако продължи със своята проевропейска политика, има опасност да изгуби контрола си върху граничещата с Украйна молдовска автономна територия - Приднестровието, което е независима и силно проруска ивица на северното крайбрежие на река Днестър. Рогозин каза, че с това Молдова рискува да загуби своите преференциални цени за газ, подписани с Москва.
Политическите маневри в бившите съветски републики идват три месеца преди висши политици от Украйна и Молдова да пътуват до литовската столица Вилнюс, където в края на ноември ще подпишат така нареченото "Споразумение за асоциация".
Това е част от програмата "Източно партньорство" на Евросъюза. Армения също трябва да присъства, но след решението на Ереван за руския Митнически съюз това изглежда все по-малко вероятно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com