Благоевград. Започва истинска кукерска война в симитлийското село Крупник. Стотици мъже в селището обличат кожените премени, окачват чановете върху тях и правят шествие по селските улици. Земята се люлее от танците им, а съселяните им трябва да оценят коя от четирите махали е най-добра в подготовката за 1-ви януари – празникът на кукерите.
„Битката между различните квартали е жестока. Всеки иска да има най-много кукери и те да са с най-атрактивни костюми. Традицията е жива при нас, към мъжете се присъединяват и много деца и юноши", твърдят местните хора. В танците им в последните години се включват и доста чужденци. За чуждите туристи една от най-големите атракции е да се превърнат в страшни кукери в някое от селищата в община Симитли.
Гости от съседните ни страни, както и от Западна Европа с кеф обличат кожените премени, които им се дават за ползване от местните хора. Това е сред най-интересните неща и за нашенци, и от чужденци. „Да си кукер е призвание, чужденците трудно го разбират, но поне усещат тръпката от това да облечеш кожите и да играеш за здраве и благоденствие", казва Методи Равначки. Добър кукерски костюм тази година струва не по-малко от 3 500 лева, а най-големите мераклии харчат поне по 4000 - 5000 лева за качествени премени.
Банскалии всяка година идват от курорта, за да се уредят с костюми. Някои от тях вадят и по 10 000 лева за кожи, чиято дължина на косъма е над 70 сантиметра. „Всичко е добре, само едно е лошо. В новогодишната нощ ще сме на режим. Няма да посягаме често към чашката с алкохол, защото в ранните часове на 1-ви януари трябва да сме бодри и свежи. За да издържим цял ден да обикаляме селото и да танцуваме за здраве и берекет", разкриват кукерите в Крупник.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com