Днес е Денят на целувката: митове и факти за нея

Тя като дрога за телата ни, създава хормони на щастието и удължава живота

Днес е Денят на целувката: митове и факти за нея | StandartNews.com

Целувката си има свой собствен ден и той се отбелязва на 6 юли. Световният ден на целувката за първи път се празнува във Великобритания през 1988 година.

Експерти изчислили, че всеки жител на планетата в живота си се целува средно по 100 хиляди пъти. Никой от тях обаче не знае как така у човека се е появило желанието за целувка.

За значението на целувката са изречени много нежни и мъдри обяснения. Целувката на двама влюбени е в основата на творчеството на най-великите музиканти, художници, но и на много учени. Физиологическата цел на този ритуал е да се размени антигенен материал за анализ. С други думи, имунната ни система се опитва да определи доколко има шанс потомството от определен човек да излезе здраво. Смята се, че целувка поне веднъж дневно се отразява благоприятно върху психическото здраве. За да има ефект за тялото обаче, тя трябва да продължава поне 3 минути, изчислили учените. Именно тогава в организма се изработват много хормони на щастието - ендорфини. Целувката успокоява нервната система и предотвратява стреса. Хората, които обичат да се целуват, като правило са оптимисти и постигат значими лични и професионални успехи, пише moreto.bg.

Как се е появила целувката?

В света съществуват най-различни легенди за появата на целувката. Една от тях разказва, че целувката е измислена от средновековните рицари, които по този начин разбирали дали техните съпруги са пили вино. Според друга целувката идва от връзката между майката и бебето. Не са малко и тези, които вярват, че целувката уста в уста е измислена още от маймуните. Въпреки, че произходът на целувката не е толкова важен, интересен е фактcj, че учени, антрополози, историци и философи нямат точно обяснени защо се е появил този акт.

С какво е полезна целувката

Първо, целувката е една културна традиция. Почти в цял свят, хората, които навлизат в романтична връзка чувстват необходимостта да се целунат. Страстната целувка увеличава пулса с над 100 и повече удара в минута. Целувката увеличава нивото на хормоните в кръвта и може да удължи живота с една минута. При страстна целувка се губят 6,4 килокалории за една минута. Целувката нормализира киселинността в устата, успокоява нервната система и предотвратява стреса.

Опасности

Чрез целувката се предават херпес, хепатит А и В и други заразни болести. Колкото до стотиците различни бактерии - за радост 95% от тях не са опасни.

Парадокси

И днес целувката се смята за престъпление в щата Индиана в САЩ. Там действа закон, който забранява "на мъжа с мустаци да целува човешко същество". В щата Кънектикът пък е забранено жените да бъдат целувани в неделя. А в щата Айова местният шериф може да арестува всеки, който целува непознат.

Любопитни факти:

• Най-ранните писмени доказателства за целувката идват от са от северноиндийски санскритски ведически текстове, датиращи от преди 3500 години.

• Страстната целувка кара зениците ни да се разширяват – вероятно това е една от причините, поради които хората си затварят очите докато се целуват.

• По време на целувка 34 от лицевите ни мускули са активни.

• Две трети от хората накланят главата си надясно докато се целуват. 

• Мъжете предпочитат лигавите целувки повече от жените. При силният пол целувките могат да повишат производството на хормона окситоцин, който насърчава чувството на привързаност.

• Хората не са единствените видове, които изразяват подобно поведение чрез целувка. Човекоподобните маймуни също допират устните си, за да изразят вълнение, привързаност или помирение.

• Според различни проучвания, хората помнят повече подробности за първата си целувка, отколкото за първия сексуален опит.

• Целувката е като дрога за телата ни и може да насърчи производството на допамин. Допаминът, невротрансмитер, свързан с чувствата за желание и награда, се покачва, когато преживяваме нови неща, затова целувката с нов човек може да бъде толкова специална.

• Устните ни са покрити с чувствителни нервни окончания, така че дори и при съвсем леко потъркване може да предизвика приятни емоции, които ни насърчават да продължим да се целуваме.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай