Писател и фотограф направиха втора книга

Раймондо Варсано и Маргарита Русева се обединиха в Context

Писател и фотограф направиха втора книга | StandartNews.com

Снимки от „Context“, втората фото-книга на Раймондо Варсано и Маргарита Русева, от 19 декември ще бъдат представени в столичната галерия “Аросита”.  Откровена, философска, забавна и същевременно красива, съвместната творба отразява идеите на  писателя, оглеждащи се в завладяващите етюди на фотографката със заглавия  “Пришълка”, “8 и 1/2 a.m.”, “Душа”... Те  увличат в разговор: тъжен, смешен, умислен, но винаги с отворен край. “Защо роза в скафандър ли?“, разказва Раймондо Варсано за “Пришълка” - винаги така съм си представял пришълците, като нещо много красиво, като розата на Малкия принц…” Всяка снимка разказва история, изразява виждане за смисъла на битието - от идеята и мястото на красотата до любовта и страховете ни от нея, от често срещаната глупост да пропилееш сам късмета си до суетата и егоцентричната самовглъбеност...  

Да припомним, че Раймондо Варсано е автор на сборника с разкази “Натам, нанякъде”, превеждан е на английски, руски, френски и чешки. Скоро излизат новите му книги  “Някой те обича” и детската “Среднощна дъга”.  В “Далечни песни – образи и думи от Родопите” Маргарита Русева запечатва  автентични сюжети и черно-бели портети на хората от планината.  В момента тя работи върху третата си фотографска книга, която е посветена на Андалусия.

Ето какво споделиха авторите на „Context” за „Стандарт“. Раймондо Варсано: „Персонажи по мои идеи са заснети от Маргарита с единствената цел да бъдат гледани много дълго, за да се проникне в същността на кадъра, в неговата значимост, многообразие, мистичност.  Бих се радвал, ако някои хора се замислят и, дай Боже, преосмислят ежедневието си.  Важният контекст е вятърът като метафора, който всъщност е обитание на птиците, изкуството, любовта… Днешният контекст у нас обаче не е кой знае какво – понякога дразни, изнервя... Ако се опитаме да го променим кой колкото може, не бихме сбъркали. Със сигурност няма да направим света по-добър, нито себе си, но поне ще сме опитали. “Context” е концептуална, сюреалистична и философска книга. Но на идеите не им трябва време. Те идват или не идват. Понякога падат върху главата ми болезнено като круши. Друг път, колкото и да гледам нагоре, нищо не пада. Един от любимите ми писатели-философи е Херман Хесе. Друг мой любим философ е бай Станчо от село край София. А аз със сигурност не обичам да философствам.“

Маргарита Русева: “Context” задава въпроси за всичко онова, което ни заобикаля. На пръв поглед снимките носят чисто естетическо удоволствие -  красиви и улавят вниманието. Но в необикновеното съчетание между образ и контекст има символи, които всеки ще разчете според  преживяванията си.  Искахме да създадем книга, към която зрителят да се връща отново и отново, както към добрата литература.  Мотивът ни беше много персонален - близките ни хора. Ако си съвършено сам, където и да живееш, едва ли би се чувствал  добре. Разбира се, обществото поставя спирачки или дава възможности. Но до колко можеш да бъдеш позитивен без усещане за взаимност в личните отношения? За България и лошото, и доброто си го знаем. Но вариантите са два – или сменяш контекста, или оставаш и се опитваш да го промениш. Докато снимах в Родопите, оставих там много любов, но получих още повече  – разбиране, отзивчивост, топлота.  Местата са като хората – елегантни, обикновени, очарователни, трети те оставят без усещания. Моето движение е между арт и документалната фотография. Животът е съвършеният разказвач“.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай