Мики Руни, една от последните легенди на Холивуд от ХХ век, почина на 93 в дома си в Северен Холивуд, Лос Анджелис. Актьорът, чието име е записано в продукции от девет поредни десетилетия, е бил болен през последните месеци, съобщават американските медии, без да дават подробности за състоянието му. Уебсайтът на знаменитостите TMZ.com посочва, че Руни си е отишъл от естествена смърт. "Работих през целия си живот, но ми изглежда сякаш беше по-дълго", каза неотдавна той.
След съобщението за смъртта му Маргарет О'Брайън сподели, че е работила с него по нов филм, въпреки слуховете, че е бил на легло. "Без съмнение той беше най-талантливият актьор, живял някога. Нямаше нещо, което не можеше да прави - пееше, танцуваше, играеше. И всичко с голямо майсторство. Мики го правеше да изглежда толкова лесно", заяви тя.
Всепризнатата легенда сър Лорънс Оливие го нарича "най-великият филмов актьор, който Америка е произвела някога". В понеделник социалната мрежа Туитър бе изпълнена със съболезнования от десетки фенове. "Мики Руни забиваше най-добрите мацета, въпреки че беше адски нисък. Почивай в мир, красив мъж", пише в профила на Лена Дънам. Уилям Шатнър изразява съчувствия към семейството му, а според Джошуа Малина в знак на траур трябва да бъде свален знакът на Холивуд.
Любимецът на публиката винаги е имал огромно влияние над жените. Те са били луди по него, свидетелстват съвременници на най-големите му лудории. Мъникът Мики се бракува 8 пъти и се кълне, че е обичал всяка една от съпругите си. Първата от тях е изключителната красавица Ава Гарднър. "Винаги се женете рано сутрин. Ако нещата не потръгнат, поне няма да сте пропилели целия ден", е негова любима сентенция. Руни е патриарх на огромна фамилия - 9 деца, 19 внуци и няколко правнуци. "Имах толкова много жени и наследници, че на Коледа не знаех в коя къща първо да отида", казва веднъж той. В последните години Руни живее със сина си Марк и съпругата му Шарлийн. От 1978-а е женен за Джан Чембърлин, с която се разделят през май миналата година. След осемте провалени брака Мики споделя, че се чувства най-добре сам.
Руни е от първите деца кинозвезди и вероятно затова се радва на огромна популярност още от 20-те години на миналия век.
Кариерата му започва като 18-месечно бебе
Участва във водевил на родителите си и оттогава всъщност остава под светлината на прожекторите. От малък проявява нанадминатия си комедиен талант. Пак оттогава демонстрира, че умее да докосва публиката с трогателни музикални изпълнения като песента Pal of My Cradle Days. След развода на родителите си, майка му приема предложението на създателя на анимации Фонтейн Фокс - той търси момче за роля в кратка няма комедийна поредица. Така Руни става Мики МакГайър в 80 епизода. Тогава майка му иска да промени официално името му на Мики МакГайър, но остава само Мики Руни.
Роденият в Бруклин Джоузеф Юъл Джуниър, както е истинското му име, става изключително популярен с поредицата от филми за героя му Анди Харди, снимани между 1930 и 1940 г., в някои от които играе с Джуди Гарланд, майката на Лайза Минели.
Юношата впечатлява с постиженията си в киноизкуството и на 11-ата церемония по връчване на наградите "Оскар" той е удостоен с приз за непълнолетни артисти.
Като тийнейджър се появява в много хитови за онова време филми. Първият му по-значим успех е ролята на младия Кларк Гейбъл в "Мелодрама в Манхатън". През 1937 г. участва в "Семейна афера". Успехът на лентата е толкова голям, че тя е продължена със сериал в продължение на 8 години. През 1939-а Руни вече е на върха на боксофис класациите.
Мики се превръща в една от големите звезди от класическата ера на Холивуд през 40-те, 50-те и 60-те години. Печели международна слава с National Velvet от 1944 г., където си партнира с Елизабет Тейлър. Един от най-прочутите тв сериали, в които е в главната роля, е ситуационната комедия "Мики" (1964-65). Незабравимо е и ексцентричното му изпълнение на японеца г-н Юниоши в класиката "Закуска в Тифани" (1961). До 1965-а Руни вече е направил над 200 филма, които са с печалба от над 3 млрд. долара по целия свят. Въпреки успеха, той споделя, че славата го е накарала да порасне прекалено бързо. Когато е
на 30, казва, че се чувства като на 100
Актьорът, който се смята за еднакво талантлив и в комедията, и в драмата, се качва и на сцената на "Бродуей". Но на неуморимия бонвиван му се налага да обяви банкрут през 1960-а заради многото си бивши съпруги и разгулния начин на живот. Дотогава той е пропилял 12 млн. долара.
Кариерата му се съживява през 1977-ма с филма "Драконът на Пит" и шоуто "Шугър бейбис", което става хит на "Бродуей". Друг негов голям успех е телевизионният филм "Бил" от 1981-ва. Затрогващият разказ за мъж с умствено разстройство му носи награди "Еми" и "Златен глобус".
Мики Руни е номиниран четири пъти за "Оскар" за филмите Babes in Arms (1939), "Човешка комедия" (1943), "Самоувереният и смелият" (1956) и "Черният жребец" (1979). Най-сетне получава почетната статуетка на Академията през 1983-а - за цялостно творчество. Два пъти е носител на "Златен глобус". Две от последните роли на Руни са в комедията "Нощ в музея" (2006) и "Мъпетите" (2011).
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com