Събирачи на дългове свиха лошите кредити

Събирачи на дългове свиха лошите кредити | StandartNews.com

Лошите заеми в българската банкова система паднаха за пръв път от 10 години насам. Намалението към 31 март 2013 г. е 1,09% на годишна база, или 16,6% от всички заеми, сочат данните на БНБ. Заедно с преструктурираните те са 22,5% от всички. Анализаторите предричат, че това ще се превърне в тенденция. Основната причина за този обрат е намаляването на влошаването на кредитните портфейли - то не се увеличава със същото темпо, както през последните 3-4 години. Както и не става по начина, по който се случваше това най-вече през 2008-2010 г. Преди новите лоши кредити бяха дори повече от продаваните. Важна причина за тяхното намаляване сега е и активната работа на фирмите за събиране на заеми. Но преди всичко това е обратът в мисленето на банковите шефове. Те се убедиха, че далеч по-добре е несъбираемите вземания да бъдат продадени дори с голям дискаунт, отколкото да тровят балансите им. Преди да се стигне до колекторските фирми, се минава през предоговаряне с клиентите, които започват да засъсняват. Но и този процес има граници и ефектът от него беше на изчерпване.

"Няколко са причините, които водят до този така чакан обрат. Сега голяма част от кредитите в портфейлите на банките са създадени през последните 4-5 години при съвсем друга нагласа на банкиране, при съвсем други стандарти. Те показват много по-голяма жилавост и устойчивост, отколкото старите портфейли отпреди кризата." Така коментира за вестник "Стандарт" главният изпълнителен директор на СИБАНК Петър Андронов.

Според други анализатори обаче свитото кредитиране е причина за по-малкото невърнати заеми. Банкерите действат на принципа "по-малко отпускаш, по-малка е и вероятността да сбъркаш". "Намаляването на кредитирането всъщност е причина за влошаването на портфейлите. Защото математически, когато имаш един и същи фиксиран портфейл от лоши кредити срещу обща по-малка база заеми, това прави по-голям дял. Това беше и проблемът през годините. Т. е. това не ни помага, това ни пречи. Ако утре кредитирането започне да върви бързо - с 15% годишно например, което хич не се очертава, - ще има рязко подобрение на качеството на портфейла в относителни измерения", коментира зависимостта на ръста спрямо невърнатите пари Петър Андронов. Намалението на портфейла в момента не е фактор за подобряване на качеството му. Освен в случаите, когато не се продават изцяло лошите портфейли, допълни той.

Все още обаче никой не твърди, че причина за намаляването на лошите заеми е подобрената платежоспособност на кредитополучателите. Самият факт, че най-голям е делът на лошите и преструктурираните кредити за бизнеса - 24,6% при 16,2 на сто при потребителските, дава да се разбере, че основният мотор на добрата платежоспособност - икономиката, е далеч от високите обороти.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай