Тасев: Най-важно е да убедим Брюксел, че сме лоялни

Тасев: Най-важно е да убедим Брюксел, че сме лоялни | StandartNews.com

Защо Брюксел започна наказателна санкция срещу България за "Южен поток" и има ли връзка това със замразяването на 90 млн. евро по ОП "Регионално развитие", коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

- Проф. Тасев, какъв сигнал получава България чрез писмото за започване на процедура срещу нас заради "Южен поток"?

- Това е много лош сигнал, който за мен означава, че е нарушена комуникацията между българската държава и ЕК. Аз отдавна пледирам за това, че нашите представители в Европарламента твърде слабо защитават нашите интереси. Поради простата причина, че споровете, острата политическа схватка, която присъства в българския парламент, се пренася и в европейския. За разлика от другите държави, които имат специални групи за лобиране и те нямат нищо общо с евродепутатите на съответната държава. Когато ние трябва да решаваме такива сериозни задачи като проектите "Южен поток" и АЕЦ "Белене", задължително в Брюксел трябваше да има група от компетентни и добре представящи ни хора, които да влязат в контакт с ЕК и ежедневно да обясняват нашата позиция. Защото това са много сложни проекти. И както разбирам, това писмо наистина е сигнал за лошата комуникация.

Аз внимателно чета европейските документи. В Директива 73 от 2009 г. (Газовата директива) има т.нар. структурни гаранции, че всеки нов газопровод, довеждащ до ЕС газ от трета страна доставчик, трябва да се подчинява на територията на Европа, на изискванията на ЕК и тази директива. Т.е. да бъде гарантиран свободен достъп до част от тръбата за трети участници, които нямат нищо общо нито със строителството, нито с експлоатацията, нито със собствеността на основните количества газ. Европа управлява с директиви и регламенти, които са направени така, че ако държавите искат да съществуват в тази общност заедно и справедливо с останалите членове, трябва да се съобразяват с тях. Аз не съм виждал какво е подписало предходното правителство за "Южен поток", настоящото или пък какво ще се подпише по-нататък. Но то трябва да отговаря на изискванията на Третия енергиен пакет. Защото един от параграфите на директивата казва, че местният държавен регулатор трябва да даде лиценз, който да упълномощава съответното предприятие да транзитира газ. Но такова разрешение регулаторът няма право да издава, ако компанията не се подчинява на изискванията на Третия енергиен пакет. Ако пък това не е изпълнено, идва още по-сериозен проблем. Ако приемем, че първият филтър не сработи, т.е. държавният регулатор се окаже безотговорен и все пак даде лиценз заради политически или някакъв друг натиск, тогава следва вторият филтър, който е безусловен.

Това означава, че започва наказателна процедура с много точно измерение - санкционира се компанията, която управлява проекта, с 10% от брутния й приход. А това означава катастрофа за който и да е и колкото и икономически целесъобразен да е проект. Само тези две неща ми дават основание да смятам, че във всичко документи, които са създадени към момента във връзка с "Южен поток", няма никакво нарушение на европейските правила и директиви. Просто има нарушена комуникация. Това, че документите отговарят на изискванията, не е известно на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и очевидно групата, която подготвя материалите за проекта, не му е дала точната информация.

- Как трябва да реагира България в такъв случай?

- В момента ние не трябва да правим нищо, в това число и резки изявления. Аз чувам изказвания, че едва ли не ще строим "Южен поток" напук, на инат. Невъзможно е. Ако искаме да останем държава член на ЕС, ако не искаме да понесем много тежки санкции, ние просто трябва да замълчим, да изчакаме търпеливо проверката и едва след това вече да предприемем стъпки. Аз смятам, че няма да има никакъв проблем и никакви въпроси. И междувременно, за да няма такива сериозни спорове, тези няколко предложения за промени в Закона за енергетиката да нямат действие върху морската част от газопровода. Те са излишни и преди второ четене, редакционно, трябва да бъдат премахнати. Тогава голяма част от въпросите и претенциите към нашата страна ще отпаднат.

- Има тълкувания, че това писмо от ЕК за "Южен поток" е свързано и със спирането на финансирането по ОП "Регионално развитие". Вие как смятате?

- За съжаление ние в момента попаднахме в една много сложна геополитическа игра. България се превърна в някакъв вид разменна монета. Може би непровереният слух около "Южен поток" е всъщност основание да се приеме тотална репресия към държава, която не беше категорична в подкрепата си към европейските санкции към Русия. Т.е. ЕК в момента ни наказва за липса на достатъчна степен на лоялност. Поне от тяхна гледна точка е така. И затова предприема тези рестриктивни мерки. Така че ние в момента сме жертва и нищо повече. И както виждате, ЕК има много сериозни инструменти. Аз затова обаче съм абсолютно спокоен, че никой от сегашните и досегашните управляващи са предприели действия, които да противоречат на европейските правила. Те структурно са невъзможни. Защото виждате, че ударите следват един след друг и те са жестоки. Един от начините да съсипеш което и да е правителство е да му спреш финансирането. Ние, ако нямаме постъпващи средства от ЕС, ние сме за никъде. Вижте икономиката ни на какво положение е. Не трябва да си кой знае какъв макроикономист, за да разбереш за какво става въпрос. Това са милиарди. Като се затвори кранчето, което и да е правителство пада. Само да се посочи, че те са виновни. След това Бог знае какво правителство ще дойде, но във всеки случай няма да е това. Така че в момента трябва да се правят максимални усилия за подобрена комуникация с ЕК. Трябва да се отиде при тях, да се разяснява, ако щете да се кълнем в лоялност. Но ако така продължава, ние икономически ще бъдем потопени изцяло.

- При положение, че бъдем тотално лоялни към Брюксел, може ли пък да изгубим нещо?

- Лоялни към ЕК не означава да не строим "Южен поток". Според аргументите, които вече изразих, газопроводът най-вероятно изцяло съответства на изискванията. Ако има някакъв спор около избора на фирмите, това е детайл. Там вече нещата може да стоят по-сериозно и вече ще трябва да се направи проверка. Но според уверенията на министъра, а аз не мога да твърдя, че той е безотговорен в своите изказвания, процедурата е започнала при предишното управление. И има становище на Агенцията за обществени поръчки, която определя законността. Има някакъв юридически казус, доколкото знам, че ако компанията не е лицензирана, тя не може да прави обществени поръчки. И този казус е в рамките на действащото законодателство. Ключовото е дали спазваме действащото законодателство. Отговорът е "Да". А това, че в контекста на друго законодателство нещата изглеждат различни, това е проблем на ЕК. Значи трябва внимателно да се прегледа общата картина към момента на вземане на решение. Винаги съм се изненадвал, когато някой коментира бизнес сделка, станала преди 5 години. Една сделка е ефективна и е в контекста на конкретното събитие към момента на полагането на подписите. 10 минути по-късно рамката може да се промени тотално и проектът да изглежда абсурден. Затова винаги когато се коментира дадено нещо, трябва да се разглеждат нещата към конкретната дата на подписването на документите. И към съответната форма на законодателството. Иначе няма да бъдем коректни. Ако едно и също нещо се разглежда в различни законодателни рамки, то, естествено, ще изглежда различно. Смятам, че при нас няма нарушение на европейските правила. Системата за вземане на решения е многоетапна и в някакъв момент филтрите сработват, ако нещо не е както трябва. Очевидно при ЕК филтрите не са сработили и те са получили неправилен сигнал.

- В такъв случай очаквате ли спорът скоро да бъде разрешен?

- Не зная колко бързо представителите на Еврокомисията ще действат на наша територия. По-скоро ние трябва да стимулираме по някакъв начин тяхното идване тук на място, представянето на цялата документация. Ако трябва да има и насрещна визита, наши представители да отидат при тях. Но резки движения и квалификации по отношение на поведението на ЕК от най-различни нива, в това число и на експертно ниво, не трябва да има. Аз се обръщам и към моите колеги експерти, с които просто трябва да запазим самообладание. Защото всяко нещо може само да влоши, но няма да подобри ситуацията. Ние в момента трябва да сме в пасивна позиция.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай