"Южен поток" е изгоден за Европа, каза Путин в Белград
Руските инвестиции в Сърбия в близките години могат да достигнат до 10 млрд. долара. Това каза руският президент Владимир Путин по време на визитата си в Белград, където бе посрещнат с най-високи почести и военен парад. Преди посещението си Путин даде интервю за сръбския в. "Политика" и обвини САЩ във враждебност и шантаж. В Белград руският президент получи най-високия сръбски орден, а след посещението се очакваше да отпътува за Милано за среща на върха на форума Азия - Европа.
След среща със сръбския премиер Александър Вучич Путин заяви, че очаква инвестиции от 10 млрд. в Сърбия. "Става въпрос не само за държавни, но и за частни инвестиции. Предполагам, че в близките три години те могат да бъдат минимум удвоени", заяви Путин. По думите му Русия иска да инвестира 1 милиард долара в сръбската нефтена компания НИС, от която "Газпром" притежава мажоритарен дял.
Путин и сръбският премиер Александър Вучич са коментирали и други икономически въпроси. Вучич е помолил Путин да позволи безмитно внасяне в Русия на автомобили "Фиат 500 L", които се произвеждат в Сърбия. Руският президент посочил, че е възможно да бъдат договорени някакви квоти. Вучич изразил готовност да увеличи рекордните доставки на свинско месо за Русия. Очакваше се двете страни да подпишат общо девет споразумения в различни области.
Путин коментира още, че проектът "Южен поток" е изгоден за Европа и спънките с неговата реализация се обясняват само с политика. В интервю за "Политика" Путин коментира, че проектът ще донесе инвестиции за 2 млрд. евро на Сърбия. В същото време обаче еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер посочи, че проектът е приемлив за ЕС, но не е приоритетен. След срещата с Вучич руският президент увери европейските си партньори, че няма да има никакви проблеми с газовите доставки в Европа по вина на Русия. "Русия винаги е била надежден доставчик, имаме достатъчно ресурси и за нашите нужди, и за тези на потребителите в Европа и Азия", каза Путин. Той каза още, че Русия не иска да продължава със санкциите, от които европейските производители губят милиарди евро.
В Белград Путин се срещна и със сръбския президент Томислав Николич, като двамата демонстрираха близки приятелски отношения помежду си. Николич награди руския си колега с най-високото държавно отличие на страната - Орден на Република Сърбия I степен. "Скъпи братко Владимир, сръбският народ се гордее, че носиш най-високия сръбски орден", каза Николич на колегата си. "Искам да ви уверя в това, че Русия, както и в предишни времена, винаги ще възприема Сърбия като най-близкия съюзник, най-близкия родственик", отговори Путин. Николич посочи още, че сърбите възпитават децата си да мислят приятелски за Русия, и посочи многото общи неща, които свързват двете страни - славянския произход, езика, вярата, културата. Путин пък заяви, че подкрепата на Русия за Сърбия по отношение на Косово няма да се промени.
Руският президент бе гост и на първия военен парад в сръбската столица от 30 години насам. В шествието се включиха 3000 войници, танкове, кораби, имаше и демонстрации на военновъздушна техника. Парадът и визитата на Путин бяха охранявани от 4000 полицаи, а 1000 журналисти бяха акредитирани да отразяват посещението.
В интервю за в. "Политика" преди визитата Путин обвини САЩ във враждебност и шантаж. Русия се надява, че САЩ ще си припомнят до какво води раздорът между ядрени държави и ще изоставят опитите за шантаж, каза Путин.
Сърбия връчи нота на Албания
Външното министерство на Сърбия предприе "рязък демарш" пред Албания заради албанските провокации на футболния мач на националните отбори на двете страни във вторник, съобщават медиите в Белград. Тогава в края на първото полувреме над стадиона се появи малък дрон, към който бе прикрепено знаме с изобразена карта на Велика Албания. "На посланика на Албания в Белград Илир Бочка бе връчена протестна нота по повод тази "великоалбанска провокация", съобщи вчера сръбското МВнР. На посланика е казано, че Сърбия очаква от Албания "ясно осъждане на инцидента, като по този начин се тръгне към преодоляване на проблема". "Инцидентът е страшна провокация", коментира сръбският премиер Александър Вучич. Но той подчерта, че Сърбия остава "стълб на стабилността на Западните Балкани". "Надявам се, че ще можем да преодолеем тази глупава ситуация", каза Вучич.
Меркел: Санкциите не означават край на диалога
Германският канцлер Ангела Меркел заяви пред депутатите в Бундестага, че санкциите срещу Русия заради кризата в Украйна са необходими, но те не изключват диалога с Москва, съобщи Ройтерс. Говорейки преди началото на Азиатско-европейския форум в Милано, където тя и други европейски лидери ще се срещнат с руския президент Владимир Путин за първи път от месеци, Меркел определи ситуацията в Украйна като "много трудна". В изявлението си в парламента тя посочи, че кризата в еврозоната все още не е решена, и подчерта, че членовете на Еврогрупата трябва да се придържат към фискалните правила, за да гарантират стабилен растеж. От няколко дни в Милано са взети засилени мерки за сигурност заради пристигането на 53 държавни глави и премиери.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com