Схипърс с втора поредна световна титла на 200 м

Схипърс с втора поредна световна титла на 200 м | StandartNews.com

Холандката Дафне Схипърс показа, че на второ поредно световно първенство по лека атлетика няма кой да я победи на 200 м. Две години след първото си злато в Пекин снощи тя триумфира и в Лондон. Въпреки дъжда и температурата от 15 градуса Схипърс успя да спечели финала с водещото време в света за сезона от 22,05 сек.

След нея останаха сребърната медалистка от Лондон на 100 м Мари-Хосе Та Лу (Кот д'Ивоар) - 22,08 (нац.рекорд) и олимпийската шампионка, но на 400 м Шоне Милър (Бахами) - 22,15 сек. За Схипърс това бе общо пети медал от 3 поредни световни първенства (2 златни на 200 м, сребро и бронз на 100 м и бронз на седмобой).

Голям малшанс лиши от медал в скока на дължина еврошампионката в зала Ивана Шпанович (Сърбия). Тя поведе след първия опит с 6,96 м. Трикратната световна шампионка от Берлин 2009, Дегу 2011 и Москва 2013 Бритни Рийз (САЩ) обаче се приземи на 7,02 м в третия. Рускинята Дария Клишина, която сега се състезава под неутрален флаг стигна до 7,00 м в петия опит.

Последната световна шампионка Тиана Бартолета си коригира разбега и в последния опит се приземи на бронзовите 6,97 м. Шпанович направи перфектен шести опит и се приземи над 7 м. Съдиите обаче се забавиха с измерването и дадоха резултат 6,91 м. Последва контестация от сърбите. Жури д'Апел обаче я отхвърли, защото се оказа, че при приземяването номера на гърба на Щпанович се е откачил и той последен докосва пясъка. Следователно от този белег съдиите мерят резултата. Така след 3 медала от световно, олимпиада и европейско сръбкинята не успя да се качи на стълбичката в Лондон.

На чук трета поредна световна титла спечели Павел Файдек (Полша) - 79,81 м в четвъртия опит. Той изпревари Валери Пронкин (Атлети под неутрален флаг) - 78,16 м и сънародника си Войчех Новицки - 78,03 м.

След много силни финални 100 м американката Ема Кобърн пък триумфира със златото на 3000 м с препятствия - 9:02,58 мин (рекорд на първенствата). Втора е сънародничката й Къртни Фрерикс - 9:03,77 мин, а трета остана Хивин Джепкомей (Кен) - 9:04,03 мин.