Караилиев остана на 10 см от финала в Лондон

Караилиев остана на 10 см от финала в Лондон | StandartNews.com

Малко достигна на двамата български национали Момчил Караилиев и Георги Цонов, за да се класират за финала на троен скок на световното първенство по лека атлетика в Лондон. Непрестанно променящия посоката си вятър бе една от причините Караилиев да остане на 10 см от финала, а Цонов на 14. Първият завърши с 16,57 м, а втория с 16,53 м. Те са съответно 15-и и 18-и в крайното класиране. Последните двама намарили място сред 12-ете финалисти Руитинг Ву (Кит) и Лазаро Мартинес (Куба) са с резултат от 16,66 м. Номер 1 в квалификацията е Крис Бенард (САЩ) със 17.20 м. Финалът е в четвъртък от 22:20 часа (българско време). "Всичко трябваше да се случи в първия опит, но не стана, коментира Караилиев. Той отдаде неуспеха си и на умората натрупата от дългия му сезон, който започна още в средата на май. Цонов пък разкри, че голяма несигурност при разбега, който е нов.

Четвъртият състезателен ден на световното събра на трибуните на олимпийския стадион 49 500 зрители, които видяха 3 финала при дамите и един при мъжете. Домакините чакаха с най-голям интерес финала на 1500 м в който участваше британката Лора Мюир. Тя обаче загуби драматично бронзовия медал, след като в последните сантиметри бе изпреварена от Кастер Семеня (РЮА) - 4:02,90 мин. Последната обаче обеща да се реваншира като вземе в Лондон златото на 800 м. Титлата отиде при олимпийската шампионка от Рио Фейт Кипйегон (Кен) - 4:02,59 мин. След нея с 4:02,76 мин остана световната шампионка от Дегу 2011 Джени Симпсън (САЩ).
Ямайка най-накрая спечели златен медал в Лондон. Олимпийският шампион от Рио Омар Маклиод спечели без проблеми титлата с 13,04 сек. Втори остана руснакът Сергей Шубенков - 13,14 сек, който в Лондон се състезава под неутрален флаг. Трети с 13,28 сек се нареди унгарецът Балаш Баджи с 13,28 сек.

В хвърлянето на чук при жените логиката възтържествува и трета световна титла спечели полякинята Анита Влодарчик с 77,90 м. Среброто отиде при водачката до четвъртия опит Женг Ванг (Кит) - 75,94 м, а бронза е за Малвина Коприл (Пол) - 74,76 м. Истинска битка гледаха зрителите в сектора за троен скок. Юлимар Рохас донесе първа титла за Венецуела от световни шампионати, като победи с 14,91 м. Тя остави зад себе си звездата Катерине Ибаргуен (Кол) - 14,89 м. Трета с 14,77 м е олимпийската шампионка Олга Рипакова (Каз). По време на вечерната сесия вчера зрителите на стадиона почетоха с минута мълчание четирикратната олимпийска шампионка Бети Кътбърт (Австралия), която почина на 79 г. Тя печели през 1956 г в Мелбърн златни медали на 100, 200 м и 4 х 100 м, а на игрите в Токио 1964 триумфира на 400 м.

Днес България ще бъде представена на световното от Ивет Лалова-Колио, която в 21,46 ч (българско време) ще бяга в трета серия на 200 м и ще се бори за място сред първите 3, което ще я прати директно на полуфинал.
В 22,40 ч европейската вицешампионка в зала от Белград 2017 Радослава Мавродиева излиза в квалификацията на тласкане на гюле. Нормата даваща право за влизане във финала е 18,30 м или първите 12 в крайното класиране от двете групи. Българката е в първа група под №14. Световното се излъчва в България от Евроспорт и БНТ.