Българите в ПьонгЧанг - задоволителни изяви или провал? ПРЕЦЕНЕТЕ САМИ!

Българите в ПьонгЧанг - задоволителни изяви или провал? ПРЕЦЕНЕТЕ САМИ! | StandartNews.com

Шестото последно място на Александра Жекова във финала на бордъркроса беше най-силната изява на българските олимпийци на зимните игри в ПьонгЧанг.

Тя беше и един от двамата ни участници, за които спортният министър Красен Кралев предрече, че "ще са големите ни звезди". Другият, който той визираше, беше Радослав Янков, който се провали в квалификациите на паралелния гигантски слалом. Самата Жекова финишира последна в големия финал, въпреки че преди нея имаше паднала съперничка, която премина финиша по дупе.

Да не забравим при върховите постижения и Владимир Зографски, който успя да подобри най-доброто класиране за България на Владимир Брейчев от Сараево през 1988 г.

А българското участие преключи предсрочно, след като Антония Григорова отказа участие в масовия старт в ски-бягането в днешния последен ден.

Повечето от олимпийците ни си признаха, че са се представили под очакванията си и не са доволни от себе си. В същото време постоянно течат призиви ние да бъдем доволни от тях и да ги подкрепим. Самият Кралев също остана доволен от спортистите - така обяви той при пристигането си в Република Корея.

Добро или лошо представяне? Задоволителни изяви или провал? Преценете сами!

Ето как се представиха българите на игрите:

БИАТЛОН
КРАСИМИР АНЕВ завърши 37-и в спринта на 10 км с 2 грешки в стрелбата и време 25:08,8 минути и на 1:30 минути от победителя. В преследването на 12,5 км завърши 45-и с 3 грешки в стрелбата и време 37:57,9 минути, на 5:06,2 минути от победителя. На 20 км инвидидуално финишира 25-и с една грешка в стрелбата и време 50:41,8 минути, на 2:38,0 минути от победителя.
ВЛАДИМИР ИЛИЕВ завърши 54-и в спринта на 10 км с 4 грешки в стрелбата и време 25:42,7 минути и на 2:03,9 минути от победителя. В преследването на 12,5 км завърши 46-и със 7 грешки в стрелбата и време 38:08,7 минути, на 5:17,0 минути от победителя. На 20 км индивидуално финишира 19-и след 3 грешки в стрелбата и време 50:25,9 минути, на 2:22,1 минути от победителя.
АНТОН СИНАПОВ завърши 56-и в спринта на 10 км с 3 грешки в стрелбата и време 25:47,9 минути и на 2:09,1 минути от победителя. В преследването на 12,5 км беше последен – 60-и, с 8 грешки в стрелбата и време 40:49,1 минути, на 7:57,4 минути от победителя. На 20 км индивидуално финищира 71-и с 5 грешки в стрелбата и време 54:48,4 минути, на 6:44,6 минути от победителя.
ДИМИТЪР ГЕРДЖИКОВ дебютира на олимпийски игри с 81-о място в спринта на 10 км с 4 грешки в стрелбата и време 26:47,9 минути и на 3:09,1 минути от победителя, като отпадна от участие в преследването. На 15 км индивидуално завърши 43-и с 3 грешки в стрелбата и време 52:12,0 минути, на 4:08,2 мин от победителя.
В МЪЖКАТА ЩАФЕТА 4х7,5 км българският отбор /Красимир Анев, Антон Синапов, Димитър Герджиков, Владимир Илиев/ не успя да завърши и беше класиран 16-и от 18 отбора, след като беше настигнат и затворен с една обиколка още преди предаването между 3-и и 4-ти пост. Българите натрупаха изоставане от 5:14,5 минути след шестата стрелба и бяха спрени преди щафетата да стигне до Вл. Илиев.
ЕМИЛИЯ ЙОРДАНОВА завърши 60-а в спринта на 7,5 км в биатлона с една грешка в стрелбата и време 23:50,0 минути, на 2:43,8 минути от победителката. В преследването на 10 км тя завърши 55-а с време 37:04,3 минути, на 6:29,0 минути от победителката. На 15 индивидуално финишира 82-а с 6 грешки в стрелбата и време 50:56,3 минути, на 9:49,1 минути от победителката.
ДАНИЕЛА КАДЕВА завърши 72-а в спринта 7,5 км в биатлона с 3 грешки в стрелбата и време 24:39,2 минути, на 3:33,0 минути от победителката. На 15 км индивидуално финишира 53-а с 3 грешки в стрелбата и време 46:42,7 минути, на 5:45,5 минути от победителката.
ДЕСИСЛАВА СТОЯНОВА завърши 76-а в спринта 7,5 км в биатлона с 5 грешки в стрелбата и време 24:54,3 минути, на 3:48,1 минути от победителката. На 15 км индивидуално финишира 79-а със 7 грешки в стрелбата и време 50:25,9 минути, на 9:18,7 минути от победителката.
МИЛЕНА ТОДОРОВА дебютира на олимпийски игри с 84-о място в спринта 7,5 км в биатлона с 2 грешки в стрелбата и време 25:33,6 минути, на 4:27,4 минути от победителката.
СТЕФАНИ ПОПОВА пропусна първия старт в спринта на 7,5 км за сметка на дебютантката Милена Тодорова. На 15 км индивидуално финишира 77-а с 5 грешки в стрелбата и време 50:20,3 минути, на 9:13,1 минути от победителката.
В ЖЕНСКАТА ЩАФЕТА 4х6 км българският отбор /Емилия Йорданова, Даниела Кадева, Стефани Попова, Десислава Стоянова/ финишира 16-и от 18 участници с време 1,14:38,0 часа, на 2:34,6 минути от победителките. Българките завъртяха 2 допълнителни обиколки и използваха 9 допълнителни патрона.
В СМЕСЕНАТА ЩАФЕТА 2х6 км жени и 2х7,5 км мъже българският отбор финишира 17-и от 20 участници, от които 18 завършили, с време 1,12:31,7 часа, на 3:57,4 минути от победителите и с 11 допълнителни патрони. Съставът: Емилия Йорданова, Даниела Кадева, Красимир Анев и Владимир Илиев.

СКИ-АЛПИЙСКИ ДИСЦИПЛИНИ
АЛБЕРТ ПОПОВ финишира 28-и в гигантския слалом с общо време в двата манша 2:23,60 мин и остана на 5,56 сек от победителя. В слалома не успя да завърши.
КАМЕН ЗЛАТКОВ се провали в гигантския слалом – той финишира 59-и в първия манш с време 1:17,65 мин, на 9,38 сек от първия, но във втория падна и не завърши. В слалома също не успя да завърши.
МАРИЯ КИРКОВА. В гигантския слалом завърши 40-а с общо време от двата манша 2:32,77 мин, на 12:75 сек от победителката. В Слалома завърши 35-а с общо време 1:49,01 мин в двата манша и на 10,38 сек от победителката.

СКИ-БЯГАНЕ
ВЕСЕЛИН ЦИНЗОВ отпадна в квалификациите на класическия спринт, след като не успя да намери място сред първите 30, продължаващи на четвъртфиналите в дисциплината. Той завърши 59-и с време 3:28,19 мин и на 19,65 сек от победителя в квалификациите. В 15-те км свободен стил завърши 36-и за 36:17,3 мин, на 2:33,4 мин от победителя. В масовия старт на 50 км той не завърши, след като десетина километра преди финала беше 53-и, на 13,17 минути от водача и прекрати участие.
ЙОРДАН ЧУЧУГАНОВ отпадна в квалификациите на класическия спринт, след като не успя да намери място сред най-добрите 30, продължаващи на четвъртфиналите. Той завърши 68-ми, с време 3:32,62 мин и на 24,08 секунди от победителя в квалификациите. В 15-те км свободен стил финишира 95-и с време 40:39,6 мин, на 6:55,7 мин от победителя.
В МЪЖКАТА ЩАФЕТА /Йордан Чучуганов и Веселин Цинзов/ България завърши 12-а от 14 отбора в единия полуфинал с време 17:38,26 минути, на 1:34,29 минути от първия и отпадна от първата петица, която продължи на финал.
АНТОНИЯ ГРИГОРОВА отпадна в квалификацията на класическия спринт и завърши 66-а от 68 участнички с време 3:59,77 мин, на 51,03 секунди от победителката в квалификацията. На 10 км свободен стил финишира 66-а с време 29:32,8 минути, на 4:32,3 мин от победителката.

СКИ-СКОКОВЕ
ВЛАДИМИР ЗОГРАФСКИ преодоля квалификациите на малката шанца в ски-скоковете с 98,5 метра, като заедно с оценките за стил и техническите корекции постигна резултат 118,8 точки и 17-о място в крайното класиране от общо 57 състезатели. На финала в първия рунд Зографски преодоля 101,5 метра и спечели 106,8 точки, като се вмести сред първите 30 за втория рунд. В него той прелетя 108,5 метра и взе 81 точки, а съдиите му присъдиха 3 пъти по 18 за стил, или общо 119,7 т. С тях той се класира 14-и, като постави нов национален рекорд, измествайки постижението на Владимир Брейчев от Сараево през 1984 г. /19-о място/. На голямата шанца той се нареди 35-и в първия рунд със 119,5 метра и 105,9 точки и не успя да се вреди сред 30-те най-добри за участие във финала.

СНОУБОРД
АЛЕКСАНДРА ЖЕКОВА завърши 6-та в бордъркроса. Преди това тя финишира първа в сериите и трета в полуфиналната си серия. На финала остана последна и завърши дори след паднала съперничка, която финиша по дупе.
РАДОСЛАВ ЯНКОВ се провали още в квалификациите в паралелния гигантски слалом, в които му бе отредено 19-о място /1:26,04 мин/ и остана на 7 стотни от 16-о място – последното, което даваше право на участие на осминафиналите.
ТЕОДОРА ПЕНЧЕВА също се провали в квалификациите в паралелния гигантски слалом с 27-о място и време 1:38,63 мин, и остана на 5,04 секунди от 16-ото място, последното даващо право на участие на осминафиналите.

ШЕЙНИ
ПАВЕЛ АНГЕЛОВ стартира в първия манш в дългия 1344,08 метра улей с време 51,569 секунди и 37-о място, изоставайки с 4,072 секунди от първия Давид Глайршер /Авс/. Във втория манш Ангелов подобри представянето си с време 49,449 секунди и 36-о място, на 1,824 сек от победителя Феликс Лох /Герм/. В Третия манш Ангелов загуби контрол на шейната и приключи участието си с влачене по корем на последния завой и предпоследно място. Така той не попадна сред най-добрите 20 в четвъртия манш и завърши 37-и в крайното класиране.