Гърция е подложена на изключителен миграционен натиск, а на границата й с Македония са струпани хиляди бежанци. За това как може да се реши проблемът, каква трябва да е ролята на Турция, ще се повторят ли фермерските протести, създали сериозни проблеми на България, и как вървят двустранните отношения "Стандарт" разговаря с гръцкия посланик у нас Димостенис Стоидис.
Фермерските протести са минало, няма да се повторят
Няма мигрантски натиск на границата на България, казва гръцкият посланик Димостенис Стоидис
*Проблемът с бегълците ще се усложни през пролетта, трябват общи решения
*Изкуствените прегради на браздата няма да решат въпроса
*Очаквам добър сезон за туристите от двете страни
*Нашите бизнесмени са много активни в гостоприемната ви страна
- Ваше превъзходителство, с настъпването на пролетта миграционният натиск към Гърция ще се засили още повече. Заради възпиращите мерки на съседните на страната ви държави по пътя на бежанците за Германия положението в Гърция се усложни. Какво ще предприемат гръцките власти?
- Бежанският проблем е едно безпрецедентно предизвикателство. Напливът към нашата страна продължава с неотслабваща сила. В момента, в който говорим, в Гърция се намират над 31 000 бежанци и имигранти, от които 11 000 са в Идомени, на границата с бившата югославска Република Македония, в очакване да преминат от другата страна. Ще използвам възможността да подчертая, че границите, разбира се, са отворени за всички пътуващи хора, както и за превозните средства.
Проблемът с миграционния натиск, както посочихте, ще се усложни с настъпването на пролетта. Това е един огромен проблем, с който трябва да се справим солидарно и с разпределяне на отговорностите и тежестите, на основата на общи решения от миналия октомври (25 октомври) и на Европейския съвет (12 декември). Разчитаме обаче на активното участие на Турция. Нека припомним, че повече от 1 000 000 мигранти влязоха в Европа от Турция. Смятаме също така, че изграждането на изкуствени прегради на границите не разрешава проблема и по всяка вероятност ще насочи отчаяни и страдащи хора към търсене на други пътища за достигане на крайната цел. Нашата страна, въпреки икономическата конюнктура, е изградила центрове за приемане на бежанци (hotspots) на гръцки острови, както и центрове за преместване на бежанците във вътрешността на страната и сега разполага с около 24 000 места за настаняване, както и с 20 000 места в стаи под наем, които предстои да бъдат финансирани от Върховния комисариат на ООН за бежанците (UNHCR). Същевременно се опитваме да прилагаме политики на доброволно и принудително репатриране на незаконните мигранти.
- Какво трябва да направи ЕС, за да се помогне на Гърция да решава миграционния проблем, който не е само гръцки, а общоевропейски?
- Факт е, че един такъв комплексен, сложен и с такива размери проблем изисква комплексни и колективни, а не отделни, решения. Както вече посочих, ние смятаме, че е необходима солидарност по въпроса с преместването на мигрантите, с ангажирането на държавите членки. До неотдавна четиринадесет от партньорите не бяха отговорили на съответните искания. Също така изисква се укрепването на Фронтекс с технически средства и човешки потенциал. В това отношение е изразено задоволство за приноса на партньорите в това отношение. Също така очаква се Европейският съюз да предостави значителни средства за покриването на спешните нужди от хуманитарно естество.
- България застрашена ли е от наплив на бежанци от Гърция и Турция?
- Вече посочих размера на мигрантските потоци в нашата страна и факта за насочването им към балканския маршрут. Доколкото знам, не се установява такава активност на общата ни граница. Знам, че българските власти следят внимателно развитието на ситуацията, за да могат да реагират съответно. Естествено, отбелязахме последните правителствени решения за провеждане на превантивни учения за сигурност на общата ни граница. Във всеки случай съществен момент за установяването на ситуацията на място, който ще спомогне ефективно, е тясното и непрекъснато сътрудничество и комуникация между компетентните институции, както подобава на две съседни страни партньори.
- Гръцките фермери бяха убедени да прекратят блокадите на пътищата за България, които продължиха повече от месец и причиниха проблеми за България и Гърция в търговията, туризма, както и хуманитарна криза за шофьорите по пътищата. Какво бе обещано на протестиращите и дали историята няма да се повтори след време, ако те не получат исканите данъчни и пенсионни облекчения?
- Фермерските протести са вече минало, както и напрежението през последните дни на граничните пунктове. Ритъмът на ежедневието на местните общества наистина се е възстановил, тъй като движението на хора и стоки се е възстановило изцяло. Към това положително развитие можем да причислим и реакцията на фермерите спрямо ясно изразеното желание на правителството за диалог, резултатът от който изглежда допринесе съществено за връщането на фермерите към земеделската работа. Независимо от запазването на правото на отстояване на работнически искания, не се очаква, по мое мнение, да бъдат предизвикани такъв вид протести, имайки пред вид установеното им отражение върху търговията, туризма и върху други социални групи. Мисля също така, че благодарение на високото и изключително ниво на междудържавните отношения е целесъобразно да работим за това, така че общественото мнение от двете страни на границата да запази климата на разбирателство и ползотворно сътрудничество.
- В сложната за Гърция финансова и икономическа ситуация как се развиват традиционно добрите българо-гръцки връзки в икономиката?
- Фактът, че сме съюзници и партньори с отлични двустранни отношения от стратегически характер, подчертава рамката, в която ние си сътрудничим ползотворно и резултатно. Считам, че икономическото състояние в нашата страна засяга националната политика и няма пряка връзка или отражение върху нивото на двустранните отношения. Вероятно някакво предишно решение, целящо преодоляването на проблема с укриването на данъци и режима на тристранни сделки, да е предизвикало "безпокойство", но не мисля, че това се е отразило на българската икономика. По моя преценка при евентуално възникване на подобни ситуации е желателно да се проявява стремеж за разрешаването им на двустранно ниво предвид партньорските ни отношения.
- Все повече гръцки фирми изнасят дейността си в България. Това тревожи ли правителството в Атина?
- За това говори и активната дейност на гръцката бизнес общност в гостоприемна България, която се явява ценен мост преди всичко за икономическо сътрудничество между двете съседни страни. Тенденцията за преместване на бизнес дейност в България от страна на нови гръцки дружества, възползващи се от благоприятния инвестиционен климат, се балансира от властите в страната ни с усилия за стимулиране на екстровертността на болшинството от здравите предприятия, които несъмнено развиват дейност в страната ни.
- Каква е прогнозата Ви за традиционните през лятото почивки на българите в Гърция и посещенията на гърци в България?
- Аз съм оптимист за развитието на туристическите продукти между нашите приятелски страни. Високото ниво на предоставяните услуги, бързо развиващата се пътна инфраструктура в България (магистрала "Струма") и в Гърция, бързият достъп по шосе, ежедневната въздушна връзка свидетелстват в полза на безпроблемния достъп на българските туристи до гръцките курорти, където са винаги добре дошли. Сигурен съм, че същото важи за гръцките посетители в отличните зимни курорти в България. Следователно бъдещето на нашите отношения се очертава блестящо и многообещаващо.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com