От мерките срещу юана печелят еврото и златото
Неравната борба на китайските власти с икономическите процеси в страната и в глобалната икономика продължава с пълна сила. След шокиращите сривове на цените на китайските акции, които временно бяха овладени с безпрецедентни намеси на правителството и централната банка, тези дни последваха нови шокови терапии от Китайската централна банка. Китай остава основната тема за пазарите, които все повече се тревожат за това какво се случва в китайската икономика и все по-малко ги е грижа дали Федералният резерв ще увеличи основната си лихва през септември, с какво темпо и дали въобще ще продължи със затягането на монетарната си политика.
Новата шокова терапия от Китай се оказа девалвацията на китайската валута спрямо американския долар, с който е обвързана, с близо 2% във вторник. До 2005 година китайският юан беше вързан към американския долар. След това двете валути останаха обвързани, но Китайската централна банка всеки ден определя курс, спрямо който пазарът може да се разпростира в рамките на 2% и в двете посоки. Изведнъж във вторник този референтен курс беше понижен с 1,9%, като централната банка обяви мярката за еднократен пропазарен акт. И излъга. Още на следващия ден последва още по-шокираща втора девалвация с още 1,6%.
Добър повод за агресивната си мярка китайските власти взеха от поставените изисквания от страна на Международния валутен фонд за още по-ясно изразени пропазарни реформи във втората по големина икономика в света. Целта е да може китайската валута да придобие статут на световна резервна валута заедно с долара, еврото, британския паунд и японската йена, които към момента са единствените валути, включени в кошницата, определяща стойността на Специалните права на тираж - актив, създаден от МВФ и използван като част от международните резерви на страните членки.
Китайските власти се стремят да получат такъв статут за валутата си, но за целта тя трябва свободно да се търгува на пазара, за да може всяка страна, банкова институция и т.н. свободно да попълни резервите си с новата световна резервна валута. В още по-пропазарен ход Китайската централна банка освен промяната на референтния курс обяви, че ще се съобразява в по-голяма степен с пазарно определения курс от предходния ден при формирането на референтния за следващия ден.
И така, поводът е ясен, но целта е по-скоро друга. Стъпката е логична донякъде, но и закъсняла. Обвързаността с американския долар, който поскъпна с над 15% спрямо останалите световни валути през последната една година, на практика доведе и до значително повишаване на курса на юана спрямо всички останали търговски партньори на Китай, влошавайки конкурентността на неговия износ. През юли износът на страната се сви с 8,3%. Още по-голям е проблемът на Китай с напускащите страната капитали.
Само за първата половина на годината 162 млрд. долара са напусналите официално Китай, а неофициално - вероятно много повече. За да защитава валутата си, Китай трябва да продава международните си резерви - нещо, което беше факт през последните месеци и което явно не се нрави на властите, особено ако им се налага да го правят достатъчно дълго. Бягството на капитали освен това обезмисля мерките на държавата да стимулира икономическата активност, помпайки ликвидност на все по-ниска цена в икономиката. Същевременно именно по-ниската доходност по деноминираните в юани активи прогонва инвеститорите. Въобще получава се едно изключително сложно уравнение, в което неизвестните растат с всеки нов опит за намиране на решение.
Ефектите върху пазарите са във всички посоки - рязко поевтиняване на всички валути в региона - от Австралия до Южна Корея. Но не само, валутите на цялата група на нововъзникващите икономики е под натиск. Отчитаме и нови сривове и ценови дъна на най-чувствителните към икономическия цикъл стоки - медта и петрола. Обезценяват се и акциите по целия свят, особено на тези компании, сред чиито основни пазари е Китай - американската "Apple", германските "Daymler", "BMW"и т.н. С
писъкът е много дълъг и включва цели сектори като автомобилостроене, луксозни технически и други потребителски стоки, добивни компании, туристически и авиотранспортни услуги и т.н. Печелившите са твърде малко - основно еврото като валута и златото като борсова стока, която е класическо убежище в условията на война - войната, която се възобновява и се нарича валутна. Най-близката битка предстои през септември - възможно ли е Китай да откаже Федералния резерв от намерението му да започне да повишава лихвите в САЩ?
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com