Цените на храните полудяха

Цените на храните полудяха | StandartNews.com

София. Лавина от поскъпване на хранителни продукти ще последва скока на цените на тока, парното и газта, казват производителите. Ако се приеме поискания от "Булгаргаз" скок на синьото гориво с 27%, това веднага ще рефлектира в поскъпване на всички земеделски продукти с 10 - 12%, твърди шефът на Асоциацията на земеделските производители в България Христо Цветанов.

Възможно е себестойността на зърнените култури да се вдигне с 20 - 25 на сто заради поскъпването на горивата, а оттам и на торовете, които представляват около половината разходи за производството, обясни и шефът на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов. Според него това ще изправи пред много тежка ситуация хората от бранша, които ще трябва да оцеляват с висока себестойност на продукцията и сравнително ниски изкупни цени. Лавинообразното поскъпване на суровините няма как да не рефлектира и върху крайните цени на готовите храни.

Прекият разход за енергоносители в месопреработвателната промишленост е сравнително нисък, но поскъпването ще удари суровините, оттам - себестойността, а и крайната цена на продуктите. Това каза шефът на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев. Освен скъпите горива върху цените на месото влияе и недостигът на свинско и говеждо в цяла Европа заради огромното търсене от Китай и Русия, допълни той. Именно тези цени влияят у нас, защото 80% от свинското и 90% от говеждото месо, с което работят нашите заводи, са внос, коментира Вътев.

Хлебарите също очакват скок на цените. "Сметките за енергия на едно малко предприятие за тестени изделия в Полша през 2010 г. представляваше 3% от общия месечен разход. По същото време при българските хлебари този процент достигаше 18 - 20 на сто, а в момента е още по-висок. При това положение няма как поскъпването на тока и горивата да не рефлектира и в крайната цена на продуктите", каза шефката на Федерацията на хлебопроизводителите Мариана Кукушева. Според нея предварителната информация за поскъпване на енергоносителите и неясната енергийна политика в държавата карат предприятията да направят изпреварващи корекции на цените. Стремежът е те да са такива, че да намалят минимално потреблението, като осигурят възможност за оцеляване на съответния бизнес.

Самите съобщения за поскъпване обаче стресират хората и те допълнително свиват потреблението си още сега, допълва Кукушева.


Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай