КЗК разреши сделката за ОББ

КЗК разреши сделката за ОББ | StandartNews.com

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши „Кей Би Си Банк НВ" да придобие „Обединена българска банка" АД (ОББ) и „Интерлийз" ЕАД от National Bank of Greece.

Белгийската „Кей Би Си" е собственик на „СИБанк" в България. В края на декември 2016 г. тя обяви, че придобива ОББ. В началото на тази година белгийската банкова група подаде и уведомление към КЗК за сделката.

Според КЗК нито един от участниците в концентрацията не надхвърля пазарен дял от 15% в анализираните пазарни сегменти, което няма да доведе до създаване или засилване на господстващо положение от новата банкова група и да възпрепятства конкуренцията.

В становищата на БНБ и Асоциацията на банките в България, поискани от КЗК, се посочва, че сделката няма да даде съществено предимство пред другите банкови и небанкови пазарни участници, тъй като и ОББ, и „СИБанк" са с „умерено присъствие" на пазара.

Отделни банкови дружества изказват подобни становища, макар и да подчертават, че сделката ще формира третата по значимост институция в банковия сектор, с което биха могли да се постигнат икономии от мащаба и съответно по-добри условия за клиентите.

Подобни мнения изказват и застрахователните дружества, изпратили становища до антимонополната комисия.

КЗК посочва в пазарния анализ, че има съществени бариери пред навлизането на банковия пазар в България. На пазара оперират 27 банки, от които 9 са местни, 11 са дъщерни банки на банкови групи от ЕС, 2 са европейски банки, 4 са клон на банки на банкови групи от ЕС и 1 е клон на неевропейска банка.

Видно от изложените данни може да се каже, че броят на участниците на банковия пазар е сравнително висок. Това се потвърждава и от факта, че в последните няколко години не е налице навлизане на нови участници на пазара, а по-скоро се наблюдава тенденция на консолидация на някои от банките, посочва КЗК в доклада си.

Анализът на застрахователния пазар показва, че лицензираните застрахователи по животозастраховане са 15 на брой, а застрахователите от държави членки на ЕС, извършващи дейност по животозастраховане в България при условията на правото на установяване, са три.

На пазара на животозастраховане се наблюдава положителна тенденция към повишение на търсенето на продукти от този сегмент, което се отчита и от КФН – приблизително 11% е увеличението на премийния приход при сравнение на отчетните периоди 31.11.2016 г. – 31.11.2015 г.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай