НАП: Електронният обмен на данни ще спре фалшивите удостоверения

НАП: Електронният обмен на данни ще спре фалшивите удостоверения | StandartNews.com

Банките ще питат по електронен път Националната агенция по приходите (НАП) за дълговете на клиентите си, с което ще бъдат облекчени всички, които искат да си изтеглят кредити. Едно от основните предимства на електронния обмен е елиминирането на риска от циркулиране на подправени и фалшиви удостоверения, тъй като става дума за хартиени документи, а, когато има финансов интерес, изкушението да се подправят такива е голямо. Това обясни пред БНР Росен Бъчваров, шеф на дирекция "Комуникации" в НАП. Изказването му е по повод промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

По думите му, до края на 2018 г. електронният обмен трябва да е напълно въведен, въпреки че данъчната администрация е готова да започне още сега.

Като друго предимство на електронния обмен Росен Бъчваров изтъкна пестенето на време от чакане по опашки за клиентите. „В момента няма да ви отнеме повече от час общо, да речем, ако пътувате отнякъде в София, за да се снабдите с хартиено удостоверение, но, разбира се, ако нямате никакви неплатени задължения. Ако имате, то най-вероятно ще се наложи да се връщате на следващия ден, за да може наредената от вас сума да бъде осчетоводена", обясни Бъчваров.

Пътуването в рамките дори на един ден струва пари, време и е свързано с известни неудобства, които спокойно могат да бъдат преодолени, допълни той и добави, че годишният разход за издаване на удостоверения е около 30 млн. лв.

В близките месец-два обменът ще е факт между НАП и банките, докато с държавните институции нещата са по-бавни, добави още Бъчваров.

„Около 400 хил. са удостоверенията за дължими данъци, които се изискват от близо 100 закона и наредби. Още през ноември миналата година НАП пусна в експлоатация една електронна услуга, предназначена за всички държавни институции, които искат. Тя още сравнително плахо се използва от администрациите, като едно от вероятните обяснения е, че вътрешната инфраструктура на електронни подписи, издадени в администрациите, не е достатъчно добре укрепена", смята той.

Росен Бъчваров добави и че се наблюдава по-висока събираемост на глобите на шофьорите благодарение на действащия електронен обмен на данни между НАП и КАТ.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай