Днес депутатите приеха окончателно промените в Закона за акцизите и данъчните складове. На първо четене в Народното събрание бяха гласувани поправки и в Закона за корпоративно и подоходно облагане. Целта на измененията е да се изкара на светло сивата икономика.
Казаните над 500 литра с лиценз, ще работят само от юли до декември
По селата ще започнат да варят алкохола по дерета и мазета, контрират депутати
Селските ракиджийници няма да могат да ползват казани с обем над 500 литра. Това решиха днес депутатите, приемайки окончателно промените в Закона за акцизите и данъчните складове. Досега домашна ракия може да се вари в казани до 1000 литра. С поправките в закона обаче домашна ракия с намален акциз от 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол ще може да се вари само в казани до 500 литра. А за по-големите казани акцизът ще бъде двоен - 1100 лв. на хектолитър. Освен това казаните над 500 литра ще трябва да се лицензират като данъчни складове. Другата съществена промяна е, че ракия в селските казани ще може да се вари само 6 месеца в годината - от 1 юли до 31 декември. Извън този срок ракия ще може да се вари само ако 14 дни предварително се уведоми съответната митница. Мотивите на вносителя - депутата от Патриотичния фронт Емил Димитров, са да не се губят приходи от акцизи от незаконна дестилация и да не се вари ракия от суровини с неясен произход през цялата година.
По време на дебата в пленарна зала той извади още един аргумент. "Изборите минаха, предстои приемане на бюджета. Отвсякъде се появяват социални искания - за деца, майки и баби, а никой не казва откъде ще дойдат средствата. Първо трябва да се съберат пари", посочи Димитров. По думите му очакваният ефект от поправката е 100 млн. лв. приходи в бюджета. За сравнение - сега приходите от регистрираните над 2000 казани са по 100 лв. годишна печалба. "Вие вярвате ли, че те работят един ден в годината?", попита Димитров. Той бе категоричен, че "дядото, който вари ракия, няма да има проблеми, но хората, които имат казани с обем над 500 литра, правят бизнес и ще трябва да плащат данъци". Подкрепи го и шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова. "Казани до 1000 л не са за домашно производство", посочи тя.
Противниците на поправката обаче изтъкнаха, че така се удря малкият човек. Таско Ерменков от БСП посочи, че с поправката се обслужват интересите на големите производители. "С елементарен трик за промяна на вместимостта на селските казани практически се затварят над 2/3 от тях. Те преминават в друг режим и се превръщат в големи алкохолни производители, а няма как да издържат на конкуренцията", изтъкна Димитър Байрактаров от НФСБ. Според него по този начин се рушат вековни традиции. "А всеки, който е ударил традицията, е сбъркал", предупреди той. Байрактаров прогнозира още, че огромна част от българските граждани, живеещи в малките населени места, вече ще започнат да варят домашната си ракия по дерета и мазета, за да не попаднат под ударите на закона. Има риск доста лозови масиви да останат необработваеми.
От парламентарната трибуна патриотите, разделени по казуса, поспориха и за полезните качества на... първака. "Да използваме първака за медицински цели, както са правили нашите баби", препоръча Байрактаров, а в кулоарите разясни, че става за разтривки. "Алкохолът е етил, първакът е метил и е чиста отрова", контрира го Димитров.
Плащаме ДДС за служебната кола през уикенда
Парламентът даде благословия за предложения от кабинета данък "Уикенд". Промяната в Закона за ДС предвижда държавата да връща 70% от ДДС при покупка на служебен автомобил, който се ползва и за лични нужди. За въвеждане на този механизъм обаче очакваме положително становище от Брюксел. До 29 февруари 2016 г. всички фирми, които са си приспаднали ДДС за имоти и за коли над 5 хил. лв., трябва да подадат декларация в НАП, в която да обявят, че ще приложат методика на финансовото министерство за това как да се разпределят преките разходи за служебни и лични цели. Ако не го направят, данъчните ще приемат, че всички придобивки се ползват само за лични нужди и фирмите ще трябва да внесат в хазната пълния размер на ползвания данъчен кредит.
Специален текст предвижда още, че ако фирма докаже, че използва вещите и имотите си само за фирмени цели, може да си върне цялото ДДС.
Миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов посочи, че мярката е насочена срещу данъчните измами, които ощетяват бюджета с десетки милиони лева годишно.
Кешът само до 5 бона
С приетите промени се намалява и прагът за плащания в брой - от 15 000 лева на 5000 лева. Ограничението ще се прилага и в случаите на плащане в чужда валута. И това нововъведение е част от мерките за борба със сивата икономика.
БСП срещу налога за градината на баба
Всички поземлени имоти в строителните граници на населените места със статут на земеделска земя вече ще се облагат с данък, решиха депутатите, приемайки със 102 гласа "за" промени в закона за корпоративното подоходно облагане, внесени от Министерския съвет. Против се обявиха 33-ма, а 27 се въздържаха.
Условието е собствениците на тези имоти да не са променили предназначението им. Законът предвижда още храмовете и манастирите да се освобождават от такса смет, ако имотът не се използва за стопанска цел, а за богослужебната дейност.
Новото облагане бе оспорено от левите.
"В България бедните плащат, а дясното управление пие дванайсетгодишното си уиски, със сьомгата и хайвера". Преди беше данък "колиба", сега е данък "градина", утре ще е данък "цървули", възмути се лидерът на БСП Михаил Миков. Трите законопроекта на червените бяха отхвърлени. От БСП искаха отпадане на т. нар. плосък данък и замяната му с прогресивно-подоходен данък, въвеждане на данъчно облекчение на лица с най-ниски трудови доходи, както и намаляване на ДДС за стоки за бебета и деца, за приспособления и съоръжения за хора с увреждания, за доставка на услуги за домашни грижи.
Пестим 20 лв. от данъци за дете
Декларацията се подава в НАП до 3 май 2016 г. или на работодателя до 31 декември 2015-а
Дете в семейството ще спести 20 лева от данъци на родителите си. Промяната беше въведена от януари и за първи път ще се ползва за получените доходи от 2015 г. На интернет страницата на НАП www.nap.bg вече могат да се намерят двете декларации за ползване на данъчното облекчение за деца по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), обявиха днес от приходната агенция. Законът предвижда годишните облагаеми доходи на един от родителите да се намаляват с 200 лв. за едно ненавършило пълнолетие дете, с 400 лв. - за две деца и с 600 лв. за три и повече. Тъй като данъкът е 10% от получените доходи, реално налозите на един от родителите ще бъдат намалени с 20 лв. за едно дете, с 40 лв. за две и с 60 лв. за три и повече хлапета. За дете с 50 и с над 50 на сто степен на увреждане годишният доход се намалява с 2000 лв., което значи, че ще бъдат спестени данъци за 200 лв.
Облекчението може да се ползват по два начина, обясниха от НАП. Първият е с подаване на годишната данъчна декларация за 2015 г. в срок до 3 май 2016 г. (30 април е в събота, а 2 май е официален почивен ден - Великден). Към нея трябва да се приложи и съответният образец: за ползване на данъчното облекчение за деца (образец 2005) и/или декларация за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания (образец 2006). Към формуляра се прилага и декларация от другия родител, че за 2015 г. той няма да ползва намалението. За деца с увреждания трябва да се приложи и копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
Вторият начин, по който може да се ползват данъчните облекчения, е чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от заплати на съответното лице, в срок до 31 януари 2016 г. В този случай работникът трябва да предостави на работодателя си декларацията за данъчното облекчение, както и останалите необходими документи, в срок от 30 ноември до 31 декември 2015 г. В този случай работодателят ще изчисли дължимите налози от родителя, без да се налага той да подава декларация в НАП.
Данъчните облекчения за деца може да се ползват и от настойници, приемни родители, както и от член на семействата на роднини или близки в случаите, когато детето е настанено при тях за срок не по-кратък от 6 месеца по смисъла на Закона за закрила на детето.
40 лв. коледен бонус за 1 млн. пенсионери
Кабинетът одобри отпускането на 51 млн. лв. за коледни добавки. Така около 1 275 000 пенсионери ще получат по 40 лв. допълнително към декемврийските си пенсии. Това са възрастните, които получават до 300 лв. Толкова е линията на бедност, определена за 2016 г. Междувременно социалната комисия в парламента не одобри на днешното си заседание бюджета на НОИ за 2016 г. Това стана, след като броят на депутатите, гласували "против", бе равен на броя на тези, гласували със "за" - 7:7. "Против" бяха членовете на комисията от БСП, ДПС, ПФ и "Атака". БСП основно критикува замразените обезщетения през следващата година. Те поискаха обезщетението за гледане на дете от първата до втората му година да се изравни с минималната работна заплата, която от 1 януари става 420 лева. Проектът обаче предвижда това обезщетение да бъде 340 лева. Според ДПС приходната част на бюджета на Държавното обществено осигуряване е много занижена. Очакванията са след ръста на минималната работна заплата увеличението на минималните осигурителни доходи и средния осигурителен доход да бъдат заложени около 400 милиона лева повече приходи, отколкото това, което виждаме в бюджета - 260 милиона лева повече, заяви Хасан Адемов, председател на социалната комисия в парламента.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com