Брюксел дава на Румъния, на нас - не

Брюксел дава на Румъния, на нас - не | StandartNews.com

София. 3 милиарда евро ще даде Брюксел на закъсалите в кризата държави. Страната ни обаче не е сред тях. "България се чувства измамена от ЕС заради нов план за допълнително подпомагане на някои страни членки в осъществяването на съвместни проекти със средства от еврофондове", съобщи вчера електронното издание EurActiv, цитирайки висш български дипломат.

През лятото ЕК предложи увеличение на кофинансирането от ЕС за кохезионните политики, рибарството и развитието на селските райони за икономики в криза и такива с проблеми в платежния баланс - Гърция, Ирландия, Португалия, Румъния, Латвия и Унгария. Брюксел няма да увеличава бюджета за тези проекти, но ще вдигне дела на финансиране в тях.

Така например финансовият дял, който ЕС предоставя в съвместни проекти с Гърция, нараства от максимум 78% на 95%. Това означава, че на гръцкото правителство няма да се налага да осигурява 15-те процента, които обикновено се изискват от страните членки, а само до 5% от цената на проекта. Така ще може да се реализират проекти, които иначе не биха минали заради недостатъчното собствено финансиране.

Макар че България е най-бедната страна членка на ЕС, тя бе изключена от плана за подпомагане на икономиките в криза, тъй като макроикономическите й показатели са стабилни. Планът бе одобрен преди дни в Европарламента и на 12 декември предстои да мине през съвета на транспортните министри. Той обаче предизвика недоволството на български дипломати.

"Не сме в позиция да блокираме това решение", коментира пред EurActiv висш български дипломат ден след като Европарламентът одобри предложението. Страните, които спазват стриктна финансова дисциплина, не би трябвало да бъдат наказвани, а тези, които не спазват, не би трябвало да бъдат възнаграждавани, допълва дипломатът. Думите му бяха повторени вчера и от премиера Бойко Борисов, който разговаря в Министерски съвет с премиера на Дания Хеле Торнинг-Смит.

Освен наказание за държавите, неспазващи изискванията за бюджетен дефицит в ЕС, трябва да се помисли за бонуси за държавите, които спазват финансовата дисциплина, заяви Борисов. По думите му и двете страни смятат, че са необходими малки промени в Лисабонския договор, за да се излезе бързо от кризата. След разговорите Хеле Торнинг-Смит заяви, че подкрепя разширяването на Шенген и приемането на България и Румъния в него.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай