Академици ще ги оценяват, победителите печелят екскурзия
Ученици влизат в надпревара кой знае най-много за българските будители. Проектът "Народните будители и аз" за пети пореден път ще накара децата от 5 до 11 клас да се състезават, като научат най-много за патрона на своята паралелка и училище, както и за тези на съперника, след което се изпитват взаимно. Стартът на тазгодишната кампания бе даден в навечерието на Деня на народните будители. Училищните победители ще отидат на градско, а след това на областно състезание. На финала знанията им ще се оценяват от жури, съставено от академици, а победителите печелят екскурзия до знаково историческо място в България. Целта е по този начин децата да узнаят колкото може повече за възрожденците и великите българи.
В навечерието на Деня на будителите политици, учени, медии и бизнес застанаха зад петото издание на проекта в хотел "Тримонциум" в Пловдив. "Това е урок по българщина, който всеки трябва да получи в ученическите си години", заяви организаторът на проекта, ексдепутатът и бивш зам.-министър на образованието Кирчо Атанасов. Той посочи, че в последното издание са участвали 402 паралелки от 73 училища. Инициативата се организира от Ротари клубовете в Пловдив, "Зонта" клуб - Пловдив, и е под патронажа на вицепрезидента Маргарита Попова. Сред гостите бяха и зам.-председателят на парламента Янаки Стоилов, зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева, главният редактор на "Стандарт" Славка Бозукова, академици и учени.
"Проектът "Народните будители и аз" е много близък до каузата на "Стандарт", свързан с една от най-големите ни кампании "Чудесата на България". Защото именно чудесата на България са едно от нещата, които повдигат нашето национално самочувствие. Но за тези четири години кампания се убедих, че най-голямото чудо на България не е нито най-голямото тракийско съкровище, нито най-хубавата крепост. Това са българските деца, които са захранени с българския дух. Ние сме тези, които трябва да го запазим в тях, така че те да повярват и един ден да искат да бъдат новите будители", каза главният редактор на "Стандарт" Славка Бозукова. Вицепрезидентът Маргарита Попова пък заяви, че мечтае политиците да присъстват на тази "вечер на родолюбието". "Тази среща трябва да се случи във или пред Народното събрание. И българските политици прави, а не седнали пред бутоните за натискане, да слушат внимателно", каза Попова и попита по какви критерии днес избираме нашите будители. "Има много български будители, станали политици, но малко са политиците, които са се превърнали в будители", заяви пък Янаки Стоилов. "Кои са повече - тези, които празнуват народните будители, или онези, които честват Хелоуин", запита той. Проф. Надежда Драгова, която бе наградена за своето посвещаване на каузата на будителите, преди да получи своята грамота, целуна портретите на Левски и Паисий.
"Стандарт" подари "Британика за ученика" и книга с митове и легенди за Пловдив на школата, участвали в проекта. Те получиха книги и от още 4 издателства.
Трябва да запазим българския дух в децата
Славка Бозукова, главен редактор на в. "Стандарт"
Ние, българите, често живеем в паралелни светове. На фона на днешния особено напрегнат ден, който е изпълнен с половинчатост - полукабинет, полукоалиции, полуфалит на КТБ, сме се събрали за нещо наистина истинско. Да подкрепим един наистина родолюбив проект и да отбележим един от най-светлите български празници - Деня на будителите. Истината е, че ние честваме Деня на будителите само един ден в годината - на 1 ноември. Защо тогава се учудваме, че голяма част от децата на България не знаят кой е Васил Априлов, кой е Георги Раковски и ги виждат само като картинки в учебниците и портрети на стените. Проблемът сигурно е в нашето поколение затова, че със сриването на моралните ценности всъщност загубихме историческата памет и не създадохме новите. Но истинското в този проект, който Кирчо Атанасов прави, е, че той като добър математик успя да намери успешната формула за това как да оживеят портретите в съзнанието на децата и как да могат те наистина да бъдат по-близко до сърцата на едновремешните будители.
Ние сме тези, които трябва да запазим българския дух в децата, така че те да повярват и един ден да искат да бъдат новите будители.
Антон Дончев с награда "Паисий Хилендарски"
Писателят акад. Антон Дончев е носителят на държавната награда "Св. Паисий Хилендарски" за 2014 г. Призът се връчва на майстора на перото за изключителния му принос за развитието на националната културна идентичност и духовните ценности, както и за ярката му гражданска доблест. Това е решило жури с шеф председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров. В комисията участват още проф. Любомир Халачев (ректор на НАТФИЗ), проф. Светослав Кокалов (ректор на Националната художествена академия), проф. Боряна Христова (директор на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"), проф. Красимир Петров (ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия), проф. Маргарита Ваклинова от БАН и композиторът проф. Пламен Джуров. Премиерът Георги Близнашки ще връчи наградата на Антон Дончев на специална церемония в Министерския съвет в понеделник.
Стипендии от Тамплиерите за три деца
Целогодишна ученическа стипендия ще получат от Тамплиерите три талантливи деца. Това ще бъдат победителите в конкурса за детска рисунка "Рицарят в мен", който Орденът провежда в момента. Състезанието е за ученици от 5-7 клас и е по повод 700-годишнината от изгарянето на клада на последния Велик магистър на Ордена Жак дьо Моле. Победилите ще бъдат обявени за 24 май догодина.
Над 200 000 дарения са направили рицарите тази година. Орденът е подпомагал дейността на църкви, училища и болници. Това съобщи Великият приор Румен Ралчев преди началото на 19-ия международен конвент. Рицари от България, Сърбия, Германия, Русия и Украйна се събраха в "Кемпински Хотел Зографски" за най-високия си форум в Деня на народните будители. Велик приорат България е ментор на рицарите в Русия и Украйна и си е поставил за цел до края на 2015 г. да има Велик приорат в двете славянски държави.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com