Мексиканка стана кралица с ръченица

Рускини с приз за майстори доячки на феста на киселото мляко в Разград

Мексиканка стана кралица с ръченица | StandartNews.com

Зет взе награда вместо тъща, мерят сили в щафета "Правете таратор - а не терор"

Разград. Дъжд, слънце, музика, ритми, разноезична реч и много, много кисело мляко се изсипаха в последните дни в центъра на Разград.

12-ият фестивал на киселото мляко, който вече е традиция, без която лудогорският град не би бил същият, стартира в дъждовния юли някак си между капките. Покритото с тъмни облаци небе едвам изчака кмета Денчо Бояджиев да обяви официалното откриване на феста, като разля традиционното българско менче, пълно този път с мляко. Провокирано от липсата на вода, времето се реваншира и тутакси изсипа обичайния за сезона дъжд. Така измит до блясък, централният градски площад посрещна първата вечер на празника с кулминацията й, свързана с избора на кралица на киселото мляко.
17-годишната мексиканка Еухения Сепедо се оказа щастливката, на чиято глава бе положена тази година короната на кралица. Сред десетките красавици от Русия, България, Германия, Мексико, Индонезия, Египет, Колумбия, Грузия и Украйна тя плени журито с темперамента и умението си да тропа българска ръченица тъй изкусно, както извива снага в такт с музиката на придружаващите я мариачи от родното й Мексико.

Изпотено от жегата и напрежението жури с мъка реши хамлетовския въпрос за подгласничките на красавицата Еухения. Комисията, съставена от хореограф, футболист и журналист, известни в града като ценители на женската хубост, сред много спорове и мъжки пристрастия успяха да откроят вицетата на кралицата. 18-годишната Анна Назаренко от Якутия и десетокласничката от математическата гимназия в Разград Селин Кърова седнаха във файтона с фаворитката от Мексико.
Пъстро дефиле от стотици танцьори, пристигнали в Разград от Европа, Азия, Африка и Латинска Америка, изпълни улиците на Разград, превръщайки провинциалния град в многоезичен Вавилон в чест на еликсира бацилус булгарикус. Десетки занаятчии от цялата страна опънаха щандовете си на площада. Сергиите, подредени на принципа "роднина - милиционер", предлагаха кисело мляко - грънци, пак мляко - бижута, отново млечни деликатеси и гайди и така до края на феста.

Кисело мляко струеше и от всичките празнични елементи на програмата. Веселата щафета "Правете таратор - а не терор" започваше картонената Милка, която имаше кранче на вимето. От макета участниците в реалитито трябваше да напълнят менчетата с мляко, за да приготвят от него лакомства. Шест отбора от пет държави готвиха на площада. Специалната награда за майстори доячки получиха рускините, които единствени не повредиха в бързането кранчето на картонената Милка.

Далеч по-професионално и респектиращо изглеждаше кулинарното състезание на майсторките на домашно приготвено кисело мляко и деликатеси от българския еликсир. 38 домакини показаха умението си, материализирано в 57 блюда, от вида на които и лицензираното жури, и публиката преглъщаха лакомо. В тази надпревара победи кулинарката Станка Ганева от Разград. Изненадата дойде, когато вместо нея за награда се яви не майсторката, а собственият й зет. Мъжът поел да играе заместващата роля на призьорката с разрешението на тъщата, която била много горда, че зетят наследил нейното умение да кваси мляко. Така мъжът дебютира на сцената с обещанието, че догодина сам ще се пусне в състезанието. И за да няма съмнение, че представлява мъжката половина на човечеството, се закани да пусне дълги мустаци, с които допълнително да респектира комисията.

Наши луднаха по румънски хляб

Французойка всяка година идва за събора

Докато официалните лица от чужбина предпочитаха българското, местната публика лудна по румънския хляб. Десетките дъхави самуни от царевично брашно, докарани на панаира от Гюргево, свършиха за броени минути. На щанда на комшиите се завъртя зверски оборот, който направи така, че всичката стока се изпари за нула време. За да не спира търговията, румънците организираха спешни доставки през Дунав от допълнителни количества хляб, сладкиши, цуйка. Предприемачите от Гюргево се почувстваха повече от доволни и обещаха следващата година да открият цяла редица от щандове с много други артикули.

"Можем да си разменим гостувания и панаирни участия", предложи областният управител на Разград Стоян Ненчев по време на срещата си с румънската бизнес делегация от Гюргево. Той предложи производители на ягоди, малини и череши, които работят в региона, да получат достъп до подобни панаирни прояви в северната ни съседка.

8 официални делегации от побратимените с Разград градове от Северна Ирландия, Германия, Франция, Русия, Румъния, Унгария и Турция дойдоха на тазгодишния фестивал на киселото мляко. Ветераните на международното сътрудничество с лудогорския град като мадам Жаклин Прието от френския град Шалон ан Шампан, която всяка година участва във феста, обясняваха на колегите си дебютанти на празника какви са предимствата на оригиналния йогурт, заквасен по нашите ширини. Гостите хапваха с апетит от кофичките с чудодеен еликсир, с които майстори от региона щедро ги гощаваха.

Че фестът не е само веселие, а и бизнес стана ясно и на другите срещи между губернатора и гостите от чужбина. Ненчев обясни на представителите на германския град Витемберге, че разградското ВиК дружество търси да закупи на старо немски машини, с които в Германия се почистват канализационните системи. Нашето водно дружество е готово да плати за такава техника втора ръка, ако от кметството във Витемберге са готови на сделка. Макар и неподготвени за делови разговори немските гости приеха офертата и обещаха бърз отговор.

БГ лъвчета в страната на шампанското

Алея, носеща името на побратимения с Разград френски град Шалон ан Шампан, бе открита по време на фестивала в градския парк. Пътеката в чест на приятелството с французите, в чийто град вече има алея "Разград", минава покрай местния зоопарк. "Тук всяка година се раждат по две малки лъвчета. Можем новородените от тази година да ги подарим на Шалон ан Шампан", предложи на мадам Прието кметът на Разград Денчо Бояджиев.

Французите възприеха идеята сериозно и обещаха да осигурят подходящо място за лъвското семейство, което Разград иска да им дари. Гостите не скриха любопитството си към последното разградско чудо проекта "Лудогорец" и с респект разгледаха стадиона, където побеждава клубът шампион.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай