Проектът "Белене" бе замразен от парламента на 29 март 2012 г. Въпреки това Националната електрическа компания е продължила да плаща по 950 000 евро всеки месец на консултантската компания "Уорли Парсънс" и нейния подизпълнител "Риск инженеринг", наети за строителен надзор по проекта.
Енергийният бос Богомил Манчев ще бъде разпитван заради скандала с АЕЦ "Белене", научи "Стандарт". Собственикът на "Риск инженеринг" ще трябва да се яви в прокуратурата в средата на седмицата. Понеже в момента Манчев е в Истанбул, призовката е била връчена на съпругата му. Бизнесменът ще отговаря за плащания, които е получила от НЕК неговата компания "Риск инженеринг", подизпълнител на консултанта "Уорли Парсънс", нает за строителен надзор на "Белене". Националната електрическа компания е превеждала за услугата всеки месец по 950 000 евро. Това е продължило и, след като проектът за Втора атомна е замразен от парламента на 29 март 2012 г. Така за времето от налагането на мораториума държавата е платила неправомерно 14 млн. евро.
"Когато миналата година правителството спря проекта, то не се разпореди на Българския енергиен холдинг и на НЕК да направят същото. Заедно с "Уорли Парсънс" продължихме да работим по площадката", твърди Манчев.
Енергетици обаче се питат защо са раздавани пари, след като строителство не е извършвано и следователно надзор не е бил нужен. Според експертите дори договорът да не е прекратен изпълнителят има право да получава възнаграждение само, ако е извършена някаква работа, която би трябвало да се приема с протокол от възложителя. А ако строителството е спряно, то няма кой да подписва и протоколите.
Двама бивши министри също може да бъдат привикани на разпит заради продължаващото разследване на прокуратурата и ДАНС за АЕЦ "Белене", научи "Стандарт". Делян Добрев от кабинета "Борисов" и колегата му от служебното правителство Асен Василев ще трябва да дадат обяснения за плащанията от НЕК.
Защо не е спряно разплащането за "Белене" след замразяването на проекта от парламента са били питани и задържаните при акцията в петък бивши директори на НЕК Крум Анастасов и Иво Лефтеров.
Заедно с тях бе прибран и Събин Събинов, шеф на "Уорли Парсънс". След 24 часа в ареста тримата са били освободени в събота, след като прокуратурата не им е повдигнала обвинение.
За операцията "Белене" се разбра в петък, когато екипи на прокуратурата, ДАНС и МВР атакуваха 17 офиса в София, Перник и Козлодуй, сред които и тези на "Уорли Парсънс" и "Риск Инженеринг" в София. Тарашени са били и канцеларии на двете фирми на площадката на АЕЦ "Белене". Извършени са обиски в централите на НЕК и АЕЦ "Козлодуй". От прокуратурата обявиха в официално съобщение, че акцията е започнала, след като се получила оперативна информация от ДАНС, че се готви унищожаване и укриване на документи, касаещи предмета на разследване по делото. Разследващите поискали платежни документи и кореспонденция.
"Стандарт" научи, че още на 9 август Софийската градска прокуратура е започнала досъдебно производство за длъжностно присвояване в особено големи размери, както и умишлена безстопанственост в проекта "Белене".
До обиски и арести се стигнало след сигнал, че в разследваните фирми се унищожават документи.
"Обемът от документи, иззети при акцията, е огромен. Все още се прави анализ и не може да се каже нищо категорично", заяви за "Стандарт" вчера говорителят на Софийската градска прокуратура Зорница Таскова. Очаква се днес на брифинг обвинението да оповести нова информация около разследването.
Преди дни министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обяви, че е внесъл сигнали в прокуратурата за нарушения в държавната енергетика за общо 230 млн. лв. Преди това Иван Иванов от ДСБ и Мария Капон от Единната народна партия (ЕНП) изнесоха данни за подписвани от служебното правителство фактури за плащания по проекта след спирането му.
В началото на септември прокуратурата съобщи, че е започнала разследване за длъжностно присвояване за 18 млн. лв., свързани с плащанията по проекта АЕЦ "Белене".
Веднага след акцията Богомил Манчев съзря политически и частни интереси. Дори заяви, че "човек с ръст около 190 см" иска да го измести в енергийния бизнес. Едновременно удар по лобито на Георги Първанов и ГЕРБ пък видяха политически наблюдатели.
Служителка: Арест? Силно казано!
"Арест?! Силно казано!", възкликна служителка на Събин Събев, когато помолихме да се свържем с него, за да коментира задържането си от разследващите органи. "Обадете се в понеделник, ако господин Събев има желание да коментира, ще коментира, ако не, няма да ви отговори", заключи дамата. Другите двама задържани - бившите шефове на НЕК - Иво Лефтеров и Крум Анастасов, не отговаряха на мобилните си телефони.
Министър фактури не подписва
Богомил Манчев, шеф на "Риск инженеринг", пред БНР
Има две насоки - едната е политическата, да се хвърли политическата дъвка на улицата, но другата е задкулисната, в която участват и медии, и частни интереси. Защото е необясним фактът, че държавата е направила такава масирана акция в доста компании, при положение че договорът е действащ и ние работим по договора по възложение на клиента и защото си искаме парите - това едва ли не е престъпление. Първите тиражирания бяха, че ние сме унищожавали документи и затова те са нахлули в офисите, което е абсурдно. Другото е, че сме направили длъжностно присвояване в особено големи размери. Нито аз, нито управителят на "Уорли Парсънс" сме длъжностни лица в която и да било държавна организация, за да можем да направим длъжностно присвояване. За безстопанственост - сега разбирам, че има някакво объркване, че едва ли не те не са разбирали, че договорът бил действащ, което ми се струва, меко казано, неинтелигентно оправдание. Грешката е в администрирането на държавата в 3 поредни правителства, включително и последното. Когато има действащ договор, не може да има изказвания на министър от типа - аз разпоредих да бъдат спрени фактурите и върнати. В България има данъчни закони - когато има извършено нещо, е длъжно да го платиш. Той не е човекът, който да може да отмени който и да е закон. Министър фактури не подписва, министърът издава разпореждания в писмен вид към своите търговски дружества, за да извършат определена дейност. В случая НЕК не е получила такова писмено указание да го прекратява този договор, или не. Като го прекрати, се нанасят определени щети заради едностранното прекратяване и някой трябва да му разреши на този стопански ръководител да извърши това нещо. И търсят здравия човек, а не търсят този, който е лошият.
Тази публичност се направи, за да се унижат компаниите пред световната общественост. Ние не работим само в България.
Експерти: Законно, но неморално
Топексперти по енергетика изразиха съмнение, че бившите министри Делян Добрев и Асен Василев могат да бъдат подведени под отговорност. "Действията им са законни, но не са морални", бе краткият коментар на специалистите. Договорите по "Белене" са обемни и разделени на части според спецификата на различните дейности. Но според запознати нито един от тях не е прекратен към настоящия момент. Става дума за финансови такива, финансово-юридически консултации, надзорници и предоставяне на специалисти за определени дейност. "Проблемът с "Уорли Парсънс" идва оттам, че в момента на спирането на проекта не са прекратени и договорите", уточниха експертите. Въпрос на сложно юридическо тълкувание е кой носи отговорност за това. Трябва да се прегледат внимателно уставите на въпросните дружествата. И да се прецени до колко е трябвало да има намеса на принципала в лицето на съответния ресорен министър.
Прокуратурата си върши работата
Пламен Орешарски, премиер
"Нищо не мога да кажа за двамата задържани от НЕК. Прокуратурата е получила сигнал и си е свършила работата, след като е счела да образува разследване."
Престъпна небрежност на ГЕРБ
Явор Куюмджиев, зам.-председател на енергийната комисия в НС
"Вероятно става дума за престъпна небрежност от страна на ГЕРБ. Да не би да са получавали комисиони от непрекъснатите договори?"
Няма кой да коментира
Проф. Атанас Тасев, енергиен експерт
"Не ме занимавайте с глупости! Не мога да коментирам. Не познавам такъв човек, който би коментирал арестите на хора от енергетиката."
Някой има интерес плащанията да продължат
Мария Капон, лидер на Единна народна партия и председател на Инициативен комитет "БеляНЕ"
"Действията на прокуратурата са опит да се защити законността. Тук не става дума за политически пристрастия, а за защита на националния интерес. Факт е, че волята на Народното събрание не се изпълнява. Или от некомпетентност, или от стремеж към облагодетелстване. И до ден днешен не се е случило прекратяване на плащанията.
Големият въпрос е колко са фактурите и плащанията, след като е спрян проектът "Белене". След вземане на решението от парламента не са дадени указания от Министерски съвет към НЕК и БЕХ какво се прави с договорите. Очевидно някой е имал интерес да продължат плащанията."
Може не "Белене" да е на мушка
Трайчо Трайков, бивш министър на икономиката и енергетиката
"Енергийният пазар, в който компанията на Богомил Манчев е активна, не касае само АЕЦ "Белене". Така че отговорът може и да не е "Белене". Компанията на Богомил Манчев е безспорна откъм експертиза, макар и понякога спорна откъм бизнес практики. Твърдението на премиера Пламен Орешарски, че арбитражното дело за АЕЦ "Белене" е почти сигурно изгубено, е гаф от страна на правителството, освен ако не е политика, което е по-лошо от гаф. Това арбитражно дело няма късмет, откакто е започнало."
(Пред БНТ)
Блогър забърка и "Енемона" в скандала
Блогърът Toti забърка и трета фирма в акцията на ДАНС и прокуратурата с обиските на 17 офиса в София, Козлодуй и Перник. Под публикация в сайта Kozloduy.info за операцията в петък се появи странен коментар. "Защо бе ударен "Риск инженеринг", а не фирмата с най-голям дял на печалби от евентуално рестартиране на "Белене", пита анонимният от Козлодуй в коментара си в неделя следобед. И продължава: "Да попитам как така изтече информация за предстоящата акция на ДАНС и в сряда в 16,30 часа се изнасяха документи от сградата на "Енемона" в центъра и се редяха в багажника на кола със софийска регистрация. Според Toti "Енемона" по неведоми пътища знаела за "секретната" акция на бездарниците от така наречената Държавна агенция за национална сигурност" и прочисти до хартийка офисите на бившето си седалище". Въпросната голяма строителна фирма досега се е ползвала с добра репутация в крайдунавския град. Във форума на сайта обаче други хора отговарят на Toti. "Е, много ясно - ще изнасят, като са си продали офиса! Ти па и логика извади...!? Чул-недочул, видял- недогледал!", пишат хората.
За месец август тази година приходите от дейността на икономическата група "Енемона" достигат 25,428 милиона лева. 52 процента от тях са по договори за енергийна ефективност, а 38 на сто от търговия с електроенергия.
Спорът с Русия се решава на 25 октомври
Спорът между българската и руската страна за казуса "Белене" трябва да се реши на 25 октомври. За тази дата е насрочено заседанието на арбитража, което ще се проведе в Париж. Решението на проблема трябва да бъде взето на едно-единствено заседание. Изключение се прави само в случаите, когато е необходимо да се предоставят допълнителни документи, които са необходими, за да се отсъди максимално обективно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com